هشدار طالبان درباره بارندگی و سیلاب‌های تازه

همزمان با سیلاب مرگبار در برخی ولایت‌های کشور، وزارت انرژی و آب طالبان درباره‌ سرازیرشدن سیل و افزایش سطح آب برخی رودخانه‌ها هشدار داده است.

وزارت انرژی و آب طالبان، امروز یک‌شنبه، ۲۳ ثور درباره‌ احتمال سرازیرشدن سیلاب و ازدیاد سطح آب برخی از رودخانه‌ها هشدار داده است.

این وزارت گفته که امروز و فردا (یک‌شنبه و دوشنبه) احتمال بارش باران و برف نسبتا شدید همراه با سیلاب‌های آنی در حوزه دریایی «پنج آمو و کابل» پیش‌بینی شده است.

در اطلاعیه‌ وزارت انرژی و آب طالبان آمده است که در تاریخ‌های متذکره احتمال سرازیرشدن سیلاب ناشی از بارندگی و ذوب برف و همچنین افزایش سطح آب رودخانه‌های بدخشان، تخار، بغلان، پنجشیر، غوربند (پروان)، کابل، لوگر، میدان وردک، کنر و لغمان و بعضی سیل‌برهای در این ولایت‌ها متصور است.

این وزارت از اهالی پایین‌دست رودخانه‌ها خواسته است تا آگاهی کامل داشته و از نزدیک‌شدن به رودخانه‌ها هنگام سیلاب یا آب‌خیزی خودداری کنند.

وزارت انرژی و آب طالبان از اهالی بالادست رودخانه‌ها نیز خواسته است که هنگام جاری‌شدن سیل و یا بلندرفتن سطح آب به مناطق پایین دست خبر بدهند تا برای جلوگیری از تلفات، مردم با خبر باشند.

براساس پیش‌بینی ریاست هواشناسی وزارت ترانسپورت و هوانوردی طالبان، امروز (یک‌شنبه، ۲۳ ثور) احتمال باران نسبتأ شدید همراه با رعد‌وبرق و سیلاب‌ آنی در ۸ ولایت کشور وجود دارد.

به گفته‌ این ریاست، این احتمال در ولایت‌های بدخشان، تخار، بغلان، پنجشیر، نورستان، کنر، لغمان و ننگرهار پیش‌بینی شده است.

ریاست هواشناسی مقدار باران را در نقاط مختلف بین ۱۵ الی ۲۵ میلی‌متر پیش‌بینی کرده است.

طی چند روز اخیر چندین ولایت از جمله بغلان، تخار، بدخشان، سمنگان، هرات و غور گواه بارندگی و سرازیرشدن سیلاب شدید بوده‌اند.

براساس آمارها در بغلان بیش از ۳۰۰ نفر جان باخته‌اند.

در تخار نیز از جان‌باختن بیش از ۲۰ نفر گزارش شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *