رییس یوناما و وزیر خارجه ایران در مورد افغانستان گفتگو کردند

رزا اتونبایوا؛ رییس یوناما و نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با حسین امیرعبداللهیان؛ وزیر خارجه ایران در مورد افغانستان در تهران دیدار و گفتگو کرد.

رسانه‌های ایرانی از دیدار و گفتگوی رزا اتونبایوا؛ رییس یوناما و نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با حسین امیرعبداللهیان؛ وزیر خارجه این کشور خبر داده‌اند.

وزیر خارجه ایران در این دیدار تاکید کرده: «یران با اهتمام ویژه نسبت به ثبات و امنیت و توسعه پایدار در افغانستان، تحولات کشور همسایه خود را از نزدیک و به دقت دنبال می‌نماید و از ایفای نقش سازمان ملل متحد در راستای کمک به مردم افغانستان حمایت می‌کند.»

آقای عبداللهیان اقدامات یوناما طی دو دهه گذشته در افغانستان را مثبت خوانده و بر حمایت ایران از ادامه فعالیت‌های بشردوستانه یوناما تاکید کرد.

او با اشاره به میزبانی چند میلیون مهاجر افغانستانی در ایران، خواستار توجه جدی سازمان ملل متحد به این مساله شد.

وزیر خارجه ایران همچنین  نقش امریکا در افغانستان طی سال‌های حضور خود در این کشور را مورد توجه قرار داد و افزود: «تداوم مداخلات هدفمند امریکا در مسایل داخلی افغانستان، وضعیت این کشور را پیچیده تر خواهد کرد.»

امیرعبداللهیان افزود: مشکلات افغانستان پیچیده است، پس باید بر راه حل‌های متنوع و چند لایه تمرکز کرد.

وزیر امور خارجه ایران آمادگی این کشور را برای تداوم حمایت از ابتکار عمل همسایگان افغانستان برای کمک به حل مشکلات این کشور ابراز داشت.

نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان نیز در این ملاقات آخرین تحولات و مسائل افغانستان و نشست آتی دوحه سه در قطر را تشریح کرد و با عبداللهیان در این خصوص رایزنی و تبادل نظر کرد.

او با ابراز قدردانی از حسن میزبانی دولت و مردم ایران از اتباع افغانستان و تلاش‌های صورت گرفته برای بهبود وضعیت آنان، از بی‌تفاوتی جامعه بین‌المللی در خصوص بحران انسانی در افغانستان انتقاد کرد.

نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان با تایید پیچیدگی شرایط و روند تحولات افعانستان، بر ضرورت هماهنگ‌‌سازی مواضع متنوع و مختلف کنشگران منطقه ای برای کمک به توسعه و ثبات در این کشور تاکید کرد.

خانم اتونبایوا با مهم ارزیابی کردن ابتکارات منطقه‌ای ایران، از استمرار تلاش‌های دیپلماتیک ایران در چارچوب نشست همسایگان استقبال کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *