هشدار برنامه جهانی غذا درباره خطر قحطی ناشی از تغییرات اقلیمی در افغانستان

برنامه جهانی غذا (‏WFP) درباره ادامه فقر در افغانستان هشدار داده و اعلام کرده که بحران اقلیمی در افغانستان گرسنگی را تشدید می‌کند.

برنامه جهانی غذا، روز سه‌شنبه، اول جوزا با اشاره به سیلاب‌های اخیر در افغانستان هشدار داد که بحران اقلیمی سبب تشدید گرسنگی در کشور خواهد شد.

هسیائو وی‌لی؛ مدیر برنامه جهانی غذا در افغانستان گفته است که احتمالا افغانستان در ماه‌های آینده گواه جاری شدن سیلاب‌های بیشتر خواهد بود.

او افزوده: «با وقوع فاجعه‌ای یکی پس از دیگری که جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهد، آن‌ها [مردم] را به فقر می‌کشاند. امنیت غذایی در افغانستان اکنون در خطر از دست رفتن است.»

به گفته او، خانواده‌های آسیب‌دیده ناشی از سیلاب‌های اخیر در افغانستان برای زنده ماندن به کمک‌های فوری نیاز دارند.

این مقام برنامه جهانی غذا تصریح کرده که سیلاب‌های هفته گذشته در ولایات غور و فاریاب در شمال‌غرب کشور تلفات جانی و خسارات هنگفت مالی به مردم وارد کرده است.

براساس اطلاعات این نهاد بین‌المللی، دست‌کم ۱۳۰ تن در پی جاری شدن سیلاب در این دو ولایت جان باخته‌اند و صدها تن دیگر هنوز ناپدید هستند.

مدیر برنامه جهانی غذا در افغانستان خاطرنشان کرده است که به دلیل خرابی راه‌های مواصلاتی ولسوالی‌ها، دستررسی آسیب‌دیده‌گان به کمک‌های بشری نیز دشوار شده است.

برنامه جهانی غذا همچنین گفته که در پی جاری شدن سیلاب در تاریخ ۱۰ و ۱۱ ثور، در ولایات بدخشان، بغلان و تخار دست‌کم ۱۸۰ تن جان باخته و ۲۸۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

دبلیواف‌پی اذعان کرده است که این نهاد برای ارایه کمک‌های غذایی، تغذیه اضطراری و ساخت دیوارهای استنادی در مناطق مورد تهدید سیلاب در کشور به ۱۴.۵ میلیون دالر نیاز دارد.

این در حالی است که دو روز پیش این نهاد اعلام کرده بود که سیلاب‌های اخیر در غور ۲۵۰۰ خانواده را متضرر کرده است.

مطالب مرتبط