واکنش‌ها به اظهارات بایدن درباره افغانستان؛ نژادپرستانه یا توصیف واقعیت؟

جو بایدن، رییس جمهور امریکا در تازه‌ترین اظهاراتش بار دیگر بر ضرورت خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و بعید بودن اتحاد مردم کشور تأکید کرد که دوباره با موجی از واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی همراه شده، شماری اظهارات بایدن را توصیف واقعیت افغانستان خوانده و برخی دیگر آن را سخنان نژادپرستانه توصیف کرده‌اند.

جو بایدن؛ رییس جمهور امریکا روز پنج‌شنبه، ۳ جوزا، در یک ‌نشست مشترک خبری با ویلیام روتو؛ رییس جمهور کینیا، گفت که حضور در افغانستان یک نیاز غیرضروری بود، زیرا واشنگتن از راه دور می‌توانست با تهدید احتمالی علیه امریکا مقابله کند.

او تصریح کرد: «راه‌هایی برای کنترل داعش به غیر از حضور در افغانستان وجود دارد. یک نیاز غیرضروری بود.»

او همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد این‌که چرا دولت او نیروهایش را از افغانستان بیرون کرد تا به یک جنگ طولانی پایان دهد، اما در همین حال از کنیا می‌خواهد تا با هائیتی در برابر تهدید تروریزم در افریقا همکاری کند، گفت: «دلیل وجود دارد که افغانستان را گورستان امپراتوری‌ها می‌خوانند، احتمال این‌که کسی افغانستان را متحد کند، بسیار، بسیار و بسیار بعید است.»

این اظهارات بایدن واکنش‌های زیادی را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشته است.

شماری اظهارات بایدن را توصیف واقعیت افغانستان خوانده و برخی دیگر آن را سخنان نژادپرستانه توصیف کرده‌اند.

عارف یعقوبی؛ خبرنگار و یکی از کاربران ایکس، گفته: «اگر منظور جو بایدن؛ رییس جمهور امریکا این است که تمام مردم افغانستان، نزدیک به ۴۰ میلیون نفوس، کاملاً فاقد ظرفیت متحد شدن است، می‌تواند حرف نژادپرستانه باشد.»

کاربر دیگری با انتقاد از وضعیت موجود در کشور گفته که «حرف، حرف بایدن است، اگر ما متحد می‌بودیم، چنین وضعی نداشتیم.»

از سوی دیگر، انس حقانی؛ عضو ارشد طالبان، به بخشی از سخنان بایدن واکنش نشان داده و گفته که افغانستان واقعا گورستان «امپراتوری‌های اشغالگر» بوده و اعتراف رییس جمهور امریکا بخشی از «تاریخ پرافتخار» این گروه است.

این اظهارات در حالی از سوی رییس جمهور امریکا مطرح شده که او بارها به دلیل خروج پر هرج‌ومرج از افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته است.

شماری بر این باور اند که با خروج امریکا از افغانستان و تسلط طالبان بر کشور، تروریزم بیش‌تر از هر زمان دیگری جهان را تهدید می‌کند.

مطالب مرتبط