استقبال طالبان از سخنان پوتین با تاکید بر اراده‌ جدی برای توسعه روابط

 به دنبال اظهارات اخیر ولادیمیر پوتین؛ رییس جمهور روسیه مبنی بر گسترش رابطه با طالبان، این گروه ضمن استقبال می‌گوید: «برای توسعه روابط با روسیه اراده سیاسی جدی داریم

وزارت خارجه طالبان امروز چهارشنبه، ۹ جوزا از اظهارات اخیر مقام‌های بلندپایه روسیه برای برقراری روابط با این گروه استقبال کرد.

این وزارت گفته است که طالبان برای توسعه و تقویت روابط مثبت با روسیه اراده جدی سیاسی دارد.

وزارت خارجه طالبان در بیانیه‌ای گفته که به منظور احترام متقابل و منافع مشترک، حفظ منافع دو ملت، اراده سیاسی جدی برای توسعه و تقویت روابط مثبت با روسیه دارد.

در اعلامیه آمده: «افغانستان پس از چندین دهه جنگ و بی‌ثباتی صاحب یک حکومت مسئول شده است.»

طالبان می‌گوید فرصتی مناسبی برای کشورهای منطقه فراهم شده است تا با در نظر گرفتن اولویت‌های دوجانبه، روابط مثبت خود را با این گروه توسعه دهند.

روز گذشته رییس‌ جمهور روسیه برقراری روابط با طالبان را یک نیاز دانست. او گفت که طالبان کنترول افغانستان و اراضی آن را در اختیار دارد.

ولادیمیر پوتین در نشستی با خبرنگاران در تاشکند، پایتخت ازبکستان گفت «ما نظرات هر یک از شرکا و دوستان خود را در نظر می‌گیریم و در ارتباط به این موضوع همآهنگ خواهیم بود.»

وزارت خارجه طالبان در بیانیه خود از ولادیمیر پوتین اسمی نبرده است.

اخیرا موضوع جنجالی پیشنهاد حذف نام طالبان از فهرست سازمان‌های ممنوعه از سوی روسیه مطرح شده است.

ضمیر کابلوف؛ نماینده ویژه روسیه برای افغانستان گفته است که امکان به رسمیت‌شناختن دولت طالبان از سوی روسیه، بسیار محتمل‌تر از هر زمانی است.

روسیه مانند دیگر کشورها طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد، اما مسکو با طالبان روابط دارد و دیپلمات‌های طالبان را پذیرفته است.

مطالب مرتبط