فعالان شیعه در اروپا به مبارزه مسلحانه علیه طالبان تاکید کردند

شماری از فعالان اهل تشیع افغانستان که در اروپا زندگی می‌کنند، در نشستی در شهر فرانکفورت آلمان تاکید کردند که جامعه شیعه علیه طالبان باید مقاومت قاطع و در صورت ضرورت در برابر ظلم این گروه مبارزه مسلحانه کنند.

این چهره‌ها که تعداد شان به بیش از 50 تن می‌رسد در نشستی که برای بررسی وضعیت شیعیان افغانستان زیر حاکمیت طالبان، به دعوت زکریا مشکور کابلی؛ روحانی و فعال سیاسی و با همکاری مراکز اسلامی شیعی در شهر فرانکفورت آلمان برگزار شد، شرکت کردند.

شرکت کنندگان این نشست در بیانیه‌ای نوشتند که طالبان نه تنها حقوق شیعیان را نادیده می‌گیرند، بلکه سیاست‌های این گروه امنیت و حیات آن‌ها را نیز تهدید می‌کند.

بیانیه افزوده که جامعه شیعه باید به‌طور سازمان‌یافته و در صورت لزوم به صورت مسلحانه در برابر ظلم و ستم طالبان ایستادگی کند. آن‌ها همچنین در این نشست بر اهمیت همکاری و انسجام با سایر نیروهای ضد طالبان تاکید کردند.

شماری از شیعیان افغانستان از کشورهای آسترالیا، سویدن، ترکیه و ایران نیز به صورت آنلاین در این نشست اشتراک کرده بودند. در بیانیه مشترک این نشست آمده که تنها با ایجاد یک جبهه متحد می‌توانند در برابر «تجاوزات طالبان» ایستادگی کنند و به حقوق و آزادی‌های مدنی دست یابند.

بیانیه افزوده که این همکاری می‌تواند شامل گروه‌های سیاسی، نظامی و اجتماعی باشد که هدف مشترک شان مقابله با طالبان است.

در بیانیه آمده که شرکت کنندگان نشست اعتماد به طالبان را اشتباه خوانده و تاکید کردند که طالبان به‌طور مداوم حقوق اقلیت‌ها را نقض کرده و با تبعیض و سرکوب برخورد می‌کند.

بیانیه تاکید کرده که تنها راه حفظ حقوق و امنیت شیعیان، مقاومت و مبارزه مستمر با طالبان است و نیز از جامعه جهانی و کشورهای همسایه افغانستان خواسته‌ شده که از مبارزه شیعیان افغانستان علیه طالبان حمایت کنند.

طالبان پس از حاکمیت شان بر افغانستان محدودیت‌های شدیدی بر انجام مراسم شیعیان وضع کرده‌اند. همچنین بنا بر گزارش‌ها زمین‌های هزاره‌ها و شیعیان نیز در مناطق مختلف افغانستان از سوی طالبان غصب شده و در تدریس فقه جعفری در مکاتب و دانشگاه‌ها محدودیت‌ها و ممنوعیت‌هایی وضع شده‌است.

مطالب مرتبط