شورای مقاومت ملی بار دیگر خواهان مبارزه با طالبان شد

«شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» بار دیگر بر مبارزه با طالبان تاکید کرده و می‌گوید: «تنها راه باقی‌مانده مبارزه همه‌جانبه با طالبان است.»

 

گروهی متشکل از چهره‌های سیاسی مقیم خارج موسوم به «شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» شنبه‌شب، ۲۶ جوزا در پیامی به مناسبت عید قربان گفته است که تنها راه باقی‌مانده در برابر طالبان مبارزه همه‌جانبه است.

این شورا از گروه‌های سیاسی و نظامی مخالف طالبان خواسته است که در صف واحد مبارزه منسجم شوند.

در اعلامیه «شورای مقاومت ملی» آمده است که سومین عید قربان در حالی فرامی‌رسد که در این سه‌ سال افغانستان «در اشغال یک گروه تروریستی و متحجر که به‌ هیچ‌یک از اصول و ارزش‌های انسانی و اسلامی پای‌بندی ندارد، قرار گرفته است».

این شورا گفته است که بسیاری از کشورهای منطقه و جهان شعار می‌دادند که گویا طالبان تغییر کرده و آمادگی سازگاری با ارزش‌های بشری و بین‌المللی را دارند، اما در این سه سال گذشته دیده شد که این گروه نه تنها تغییر نکرده‌؛ بلکه از «واگذاری مقدرات مردم افغانستان توسط قدرت‌های بزرگ به خود، مغرور شده و حتی بدتر از دوره اول بر باورهای منحط و اعمال متحجرانه خویش پافشاری می‌کند».

در اعلامیه «شورای مقاومت ملی» آمده: «بنابراین دیگر جای آزمودن باقی نمانده است و تنها یک راه باقی است و آن مبارزه همه‌جانبه با گروه طالبان است.»

این شورا گفته است که تاکنون همگام با جهان انتظار داشت که گروه طالبان به مطالبات برحق مردم افغانستان گردن نهد و دست از سلب آزادی‌های مردم و وضع محدودیت‌های غیرانسانی به خصوص بر زنان کشور بردارد و به یک نظام مبتنی بر اراده جمعی تن دهد؛ اما طوری که شاهد است «این گروه به جز به ستم بر مردم و غارت منابع ملی به چیز دیگری نمی‌اندیشد».

این شورا افزوده: «بنابراین شورای عالی مقاومت ملی برای نجات افغانستان از همه گروه‌های سیاسی و نظامی مخالف طالبان می‌خواهد که در صف واحد مبارزه منسجم شویم تا به موفقیت‌های بیشتر نایل آییم.»

«شورای مقاومت ملی» پیش از این نیز بارها به طالبان درباره‌ مبارزه مسلحانه هشدار داده؛ اما این هشدارها تاکنون عملی نشده است.

در حال حاضر تنها «جبهه مقاومت ملی» و «جبهه آزادی» مدعی مبارزه مسلحانه علیه طالبان در افغانستان‌اند، آنهم در حالی که طالبان ادعا دارند که هیچ مخالف مسلح در افغانستان ندارند.

«شورای مقاومت ملی» با اشاره به سومین نشست آتی نمایندگان کشورها در دوحه گفته است که یک‌بار دیگر از سازمان ملل متحد و کشورهای ذیدخل می‌خواهد که در این نشست و روندهای آتی، همه جناح‌های سیاسی، نهادهای مدنی، فعالان حقوق بشر و حقوق زن، رسانه‌ها و نمایندگان اقوام مختلف کشور را مشارکت دهند.

«شورای مقاومت ملی» تأکید کرده است که هرگونه روندی که به حذف مردم افغانستان بینجامد و به طالبان تنها به عنوان جانب افغانستان نگاه کند، بحران را پیچیده‌تر و طولانی‌تر می‌کند و هیچ‌گونه پیامد مثبتی در بر نخواهد داشت.

این شورا از کشورهای جهان و منطقه که تا کنون «تعامل یک‌جانبه» با گروه طالبان داشته‌اند خواسته است که به این روند تجدید نظر کنند.

«شورای مقاومت ملی» قرادادهای کشورها با طالبان در زمینه معادن و منابع طبیعی افغانستان را غیرقانونی خوانده و گفته است که کشورها از این طریق به غارت منابع اقتصادی و ثروت ملی افغانستان می‌پردازند.

این شورا‌ افزوده که منافع بدست آمده از این قراردادها، تنها در راستای ترویج خشونت و رشد تروریسم مصرف می‌شود.

«شورای عالی مقاومت ملی» در ادامه تأکید کرده است که در افغانستان تنها زمانی ثبات و صلح دایمی برقرار شود که یک نظام مبتنی بر اراده عمومی و از طریق انتخابات آزاد و عادلانه به وجود‌آید.

مطالب مرتبط