شورای امنیت درباره افغانستان نشست برگزار می‌کند

دفتر هیات معاونت سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) اعلام کرده که نشست شورای امنیت این سازمان درباره‌ افغانستان فردا (جمعه ۱ سرطان) برگزار می‌شود.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل (یوناما) اعلام کرده که نشست شورای امنیت این سازمان درباره‌ افغانستان شامگاه جمعه، اول سرطان برگزار می‌شود.

یوناما گفته است که رزا اوتنبایوا؛ رییس این نهاد در مورد وضعیت افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل متحد توضیح می‌دهد.

شورای امنیت برای آخرین بار در اوسط ماه حوت سال گذشته‌ خورشیدی درباره‌ افغانستان نشست برگزار کرده بود.

نشست آتی این شورا درباره‌ افغانستان قبل از برگزاری نشست نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان در دوحه برگزار می‌شود.

قرار است سومین نشست نمایندگان ویژه‌ کشورها در امور افغانستان به روزهای ۱۰ و ۱۱ ماه سرطان به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد در دوحه قطر برگزار شود.

سازمان ملل متحد تاکنون درباره‌ آجندا و ترکیب نشست دوحه به‌گونه رسمی چیزی نگفته‌ است.

پیشتر استفان دوجاریک؛ سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفته بود که هدف از این نشست «افزایش تعامل بین‌المللی با افغانستان به شیوه‌ منسجم، هماهنگ و ساختارمندتر است»‌.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان اعلام کرد که این گروه دستور کار سومین نشست دوحه را بررسی کرده و پس از آن، اشتراک در این نشست را «به‌ نفع افغا‌نستان» دانسته است و هیأتی از سوی این گروه به دوحه فرستاده خواهد شد.

از سوی دیگر، منابع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند که قبل و بعد از نشست دوحه برنامه‌هایی برای مشورت با گروه‌های جامعه مدنی افغانستان وجود دارد، اما آن‌ها در نشست‌هایی که در آن مقامات طالبان حضور دارند، شرکت نخواهند کرد.

این در حالی است که زنان معترض و جامعه مدنی از سازمان ملل خواسته‌اند که حقوق زنان را در اولویت نشست دوحه قرار دهد.

مطالب مرتبط