شرکت‌های کشتی‌رانی خواستار اقدام فوری در دریای سرخ شدند

همزمان با غرق شدن دومین کشتی در پی حمله انصارالله یمن در دریای سرخ، شرکت‌های برتر کشتی‌رانی جهان خواستار اقدام فوری شدند.

شرکت‌های برتر صنعت کشتی‌رانی جهان، روز چهارشنبه ۳۰ جوزا، پس از غرق شدن دومین کشتی در دریای سرخ، با انتشار بیانیه مشترکی اعلام کردند که باید برای توقف حملات انصارالله یمن به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ و خیلج عدن اقداماتی فوری صورت گیرد.

کشتی باربری تیوتر که متعلق به یونان بود هفته گذشته هدف حمله انصارالله قرار گرفت و ناظران روز گذشته غرق شدن آن را تایید کردند.

این دومین کشتی تجاری است که در نتیجه حملات انصارالله در این منطقه غرق می‌شود.

انصارالله همچنین یک کشتی و خدمه آن را نیز توقیف کرده‌ است.

انصارالله حملات پهپادی و موشکی خود به کشتی‌ها در خلیج عدن و دریای سرخ را از ماه نوامبر و برای همبستگی با مردم فلسطین در غزه آغاز کرد.

سبرینا سینگ؛ معاون سخنگوی پنتاگون، روز سه‌شنبه ۲۹ جوزا خبر داد که انصارالله از زمان آغاز حملات خود تاکنون حدود ۱۹۰ حمله انجام داده‌ است.

شرکت‌های بزرگ و برتر کشتی‌رانی جهان در بیانیه‌ مشترک خود گفتند: «تاسف‌آور است که دریانوردان بی‌گناه در حالی که صرفاً وظایف خود را انجام می‌دهند و انرژی، غذا و پوشاک را به مناطق مختلف جهان حمل می‌کنند، مورد حمله قرار می‌گیرند.»

این شرکت‌ها در بیانیه خود افزودند: «این حملات باید اکنون متوقف شود. ما از کشورهای دارای نفوذ در منطقه می‌خواهیم که از دریانوردان بی‌گناه ما محافظت و از تنش‌زدایی سریع در دریای سرخ حمایت کنند.»

رویترز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که کشتی تیوتر با موشک و یک قایق کنترول از راه دور که مملو از مواد منفجره بود مورد اصابت قرار گرفت.

نیروهای دریایی بین‌المللی برای ارائه پشتیبانی دفاعی از کشتی‌هایی که هنوز در دریای سرخ در حرکت هستند، در این منطقه مستقر شده‌اند، اما حملات انصارالله به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است.

رویترز همچنین به نقل از منابعی در صنعت بیمه گزارش داد که نگرانی‌های فزاینده‌ای در مورد استفاده انصارالله از قایق‌های بدون سرنشین تهاجمی وجود دارد.

یکی از این منابع، که نامش اعلام نشده، گفت: «دفاع در برابر این قایق‌های بدون سرنشین سخت‌تر و بالقوه کشنده‌تر است. موشک‌ها که تا امروز بیشتر از آنها در حملات استفاده می‌شد، عمدتا باعث وارد آمدن آسیب‌هایی به عرشه کشتی‌ها می‌شد.»

مونرو اندرسون؛ رییس عملیات در خطر جنگ دریایی و متخصص بیمه وسل پروتکت (Vessel Protect)، نیز به این خبرگزاری گفته انصارالله که در ماه مه پنج حمله انجام داده بودند، در ماه جون و تا کنون ۱۰ حمله انجام داده‌اند.»

او افزود: «اولین استفاده موفقیت‌آمیز از یک قایق سطحی بدون سرنشین نشان‌دهنده چالش جدیدی برای کشتی‌رانی تجاری در یک محیط پیچیده است.»

منابع مطلع در صنعت بیمه گفتند که حق بیمه اضافی خطر جنگ، که هنگام عبور کشتی‌ها از دریای سرخ پرداخت می‌شود، در روزهای اخیر نزدیک به ۰.۷ درصد ارزش یک کشتی از حدود یک درصد در اوایل سال جاری بوده است.

آنها افزودند که با غرق شدن دومین کشتی و خسارات احتمالی ناشی از آن، نرخ‌های افزایش‌یافته بیمه احتمالاً ثابت می‌شوند و صدها هزار دلار هزینه اضافی به هزینه سفر کشتی‌هایی که از دریای سرخ و خلیج عدن می‌گذرند، اضافه می‌شود.

استفان کاتن؛ دبیر کل فدراسیون بین المللی کارگران حمل و نقل گفت: «کشتی‌ها باید مسیر خود را به سمت جنوب افریقا تغییر دهند. این بهترین راه برای محافظت از دریانوردان است.»

او افزود: «ما همچنین از اسکورت مناسب و محافظت از کشتی‌ها از سوی نیروهای دریایی استقبال می‌کنیم و این اقدام خطرات ضربه خوردن کشتی‌ها را کاهش می‌دهد.»

مطالب مرتبط