هرگونه فعالیت اقتصادی افغان‌ها تا سه کیلومتری «حرم امام رضا» ممنوع شد

یک مقام ایرانی اعلام کرده است که این کشور فعالیت اقتصادی افغان‌ها تا سه کیلومتری «حرم امام رضا» در مشهد را تحت هر شرایطی ممنوع کرده است.

براساس گزارش رسانه‌های ایرانی، محسن صیادی؛ مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف در شهر مشهد این کشور اعلام کرده که به کارگیری افغان‌ها در شعاع سه کیلومتری «حرم امام رضا» ممنوع است.

این مقام ایرانی گفته برای ۳۱ واحد صنفی در مشهد به دلیل به کارگیری افغان‌ها، «پرونده تخلف» تشکیل شده است.

ایرنا به نقل از محسن صیادی گزارش داده که این اصناف در اطراف «حرم امام رضا» افغان‌ها را به کار گرفته بودند.

مدیر بازرسی و نظارت بر اصناف در شهر مشهد گفته: «اعمال قانون نسبت به واحدهای صنفی مزبور در ۱۵ روز گذشته انجام گرفته و برای این واحدها پرونده تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارسال شده است.»

طبق توضیحات این مسئول ایرانی، ۱۳۰ هزار واحد صنفی در مشهد فعالیت دارند.

بر اساس آمار اداره کل اتباع خراسان رضوی، پس از تهران که دارای بیشترین شمار مهاجران خارجی است، در مشهد نزدیک به ۴۰۰ هزار شهروند خارجی دارای مدارک شناسایی و نزدیک به ۳۰۰ هزار شهروند خارجی فاقد مدرک هویتی شناسایی شده‌اند. تاکنون هیچ سازمان بین‌المللی این آمار را تایید نکرده است.

پیشتر مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی کرمانشاه از ممنوعیت تردد، اسکان و اشتغال مهاجران افغان در ۱۶ ولایت ایران خبر داده بود.

آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، چهارمحال‌ و بختیاری، کهگیلویه‌ و بویراحمد، گیلان، مازندران، سیستان‌ و بلوچستان، هرمزگان و همدان از ولایت‌هایی‌اند که اسکان و اشتغال افغان‌ها در آن‌ها ممنوع شده است.

در ماه میزان امسال بیش از ۵۴۰ هنرمند، وکیل، پزشک، روزنامه‌نگار و فعال مدنی و اجتماعی ایرانی خواستار توقف آزار مهاجران افغان در ایران شدند.

آن‌ها گفته‌اند که نظام حقوقی ایران در سال‌های اخیر موجب شکل‌گیری مهم‌ترین مانع‌ها و چالش‌ها در راستای ادغام مهاجران در جامعه میزبان شده است.

مطالب مرتبط