واکنش‌ها به سخنان رزا اوتونبایوا درباره زنان افغانستان

شماری از فعالان حقوق زنان و سیاست‌مداران به سخنان رزا اوتونبایوا؛ نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان درباره غیبت زنان در نشست دوحه ۳ واکنش نشان داده و او را به «سفیدنمایی» طالبان متهم کردند.

شماری از زنان و فعالان مدنی با نشر اعلامیه‌ای، از سخنان نماینده دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان، انتقاد کرده و گفته‌اند که رزا اوتونبایوا در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد زنان افغانستان را «جنس دوم» دانسته و طالبان را «سفیدنمایی» کرده است.

در اعلامیه‌ای شماری از زنان معترض، فعالان مدنی و سیاسی افغانستان آمده است که رزا اوتونبایوا به «دستور امریکا»، طالبان را در یک نشست بین‌المللی دعوت کرده و وضعیت مردم افغانستان به‌ویژه زنان را نادیده گرفته است.

در این اعلامیه آمده: «خانم اوتونبایوا با بی‌شرمی تمام و خلاف همه قواعد بین‌المللی و حقوقی موجود گفت که فرهنگ افغانستان این است که زنان جایگاه دوم را دارند و در سومین نشست حضور نخواهند داشت و طالبان را سفیدنمایی کرد.»

نماینده دبیرکل سازمان ملل برای افغانستان روز جمعه، اول سرطان در نشست شورای امنیت گفت که حضور طالبان در نشست سوم دوحه به معنی عادی‌سازی و مشروعیت‌ بخشیدن به این گروه نیست.

اوتونبایوا تاکید کرد که تلاش دارد تا یک روند را برای مشاوره ایجاد نماید.

فعالان حقوق زنان و نهادهای بین‌المللی حقوق بشر می‌گویند سازمان ملل زنان را از نشست سوم دوحه به دلیل شرایط طالبان حذف کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد که نماینده سازمان ملل متحد از عدم حضور زنان افغان در نشست دوحه دفاع کرده است.

در همین حال، رحمت‌الله نبیل؛ رییس پیشین امنیت ملی گفته: «در چرخشی ناامیدکننده سازمان ملل متحد بارها در برابر خواسته‌های طالبان تسلیم شده و حقوق اساسی بشر و آرزوهای مردم افغانستان را نادیده گرفته است. علی‌رغم اعلامیه‌ ارزشمند منشور سازمان ملل مبنی بر تاکید به حقوق اساسی بشر، کرامت و ارزش والای انسانی، و برابری حقوق زن و مرد، این سازمان در افغانستان در حفظ این اصول ناکام بوده است.»

او همچنین گفته: «امروزه زنان افغانستان  با واقعیت تلخ سرکوب سیستماتیک مواجه هستند، وضعیتی که به درستی آپارتاید جنسیتی توصیف می‌شود.»

او تاکید کرده: «سازمان ملل متحد در عمل با حذف زنان افغان و جامعه مدنی از گفتگوهای مهم مانند سومین نشست دوحه، در کنار طالبان قرار گرفته است. این حذف به منزله تأیید ضمنی سیاست‌های تبعیض‌آمیز طالبان است، خیانتی آشکار به منشور خود سازمان ملل.»

نبیل گفته، همانطور که النور روزولت؛ طراح کلیدی اعلامیه جهانی حقوق بشر، زمانی گفت: «حقوق جهانی بشر در نهایت از کجا شروع می‌شوند؟ از مکان‌های کوچک، نزدیک به خانه… اگر این حقوق در آنجا معنایی نداشته باشند، در هیچ کجا معنای چندانی ندارند.»

نشست سوم دوحه با حضور طالبان برای دو روز برگزار می‌شود. نماینده دبیرکل سازمان ملل روز گذشته در نشست خبری در نیویارک گفت که زنان در نشست روز دوم حضور خواهند داشت.

مطالب مرتبط