تصویب لایحه جلوگیری از دسترسی طالبان به کمک‌های مالی امریکا

مقام‌های امریکایی اعلام کرده‌اند که لایحه جلوگیری از دسترسی طالبان به کمک‌های مالی این کشور توسط مجلس نمایندگان آن کشور تصویب شده است.

تیموتی بروچت؛ نماینده مجلس نمایندگان امریکا اعلام کرده که لایحه موسوم به «منع ارسال پول مالیات[مردم] به طالبان»، روز سه شنبه در این مجلس تصویب شد.

او گفته که پول مردم امریکا «نباید به دشمنان ما داده شود.»

بروچت که این لایحه را به مجلس ارائه کرد، شدیدا از وزارت خارجه امریکا انتقاد کرد که جلو دسترسی طالبان به کمک‌های بشری امریکا به افغانستان را نمی‌گیرد.

او در اکس گفته: «ما باید این وزارت خارجه را ویران کنیم و از سر بسازیم.»

در صورت تصویب این لایحه در سنا، وزارت خارجه امریکا ملزم می‌شود تا گزارش دهد که علاوه بر امریکا، کدام کشورها از سال ۲۰۲۱ به افغانستان تحت حاکمیت طالبان کمک کرده است.

همچنین، این لایحه از وزارت خارجه امریکا می‌خواهد کشورهای دیگر ترغیب کند که پول کمک‌های شان به دست طالبان نرسد.

آقای بروچت؛ نایب‌رییس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، به فاکس نیوز گفت: «هر پولی به طالبان برسد، بسیار ناپسند است. ما ۳۵ تریلیون دالر بدهی داریم و نیازی به تامین مالی دشمنان خود نداریم.»

در همین حال، حکومت امریکا گفته است که در نزدیک به سه سال گذشته بیش از دو میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده که از طریق سازمان‌های امدادی مانند سازمان ملل در اختیار مردم افغانستان قرار گرفته است.

اما، منتقدان از جمله در میان جمهوری‌خواهان باور دارند که بخشی از این کمک‌ها به جیب طالبان می‌رود که از نظر آنها یک گروه تروریستی ضدامریکایی است.

اداره بازرسی کمک‌های امریکا به افغانستان(سیگار) در اوایل ماه جوزا اعلام کرد که موسسات همکار ایالات متحده بیش از ۱۰ میلیون دالر به طالبان مالیات داده‌اند.‌

وزارت خارجه امریکا گفته که سازمان‌های امدادرسان همکار این کشور تدابیر لازم را برای جلوگیری از دسترسی طالبان به کمک‌های مالی امریکا اجرا کرده‌اند.

در همین حال، جان ساپکو؛ سربازرس کمک‌های امریکا به افغانستان به نمایندگان کنگره گفت که هیچ تضمینی وجود ندارد که طالبان از کمک‌های امریکا به مردم افغانستان استفاده نکنند.

این در حالی است که امریکا هر هفته ۴۰ میلیون دالر را به صورت نقدی برای طالبان ارسال می‌کند.

مطالب مرتبط