سازمان ملل: هدف روند دوحه «ادغام کامل» افغانستان به جامعه‌ بین‌المللی است

در آستانه سومین دور نشست دوحه، سخنگوی سازمان ملل متحد می‌گوید که هدف روند دوحه «ادغام کامل» افغانستان به جامعه‌ بین‌المللی است.

استفان دوجاریک؛ سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، ۵ سرطان در یک نشست خبری گفت که هدف اصلی نشست دوحه ادغام کامل افغانستان به جامعه‌ بین‌المللی و رعایت تعهدات بین‌المللی این کشور از جمله در مورد حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان و دختران است.

قرار است سومین نشست نمایندگان کشورها در امور افغانستان هفته‌ آینده در دوحه برگزار شود.

دوجاریک همچنین گفت که رزماری دی کارلو؛ معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سیاسی و صلح ریاست نشست دوحه را برعهده خواهد داشت.

او گفت که در این نشست چگونگی پیشبرد تعامل بین‌المللی در مورد افغانستان به شیوه‌ منسجم‌تر، هماهنگ‌تر و ساختارمندتر بحث خواهد شد.

دوجاریک افزوده است که نشست دوحه زمینه‌ گفتگوی مستقیم بین فرستادگان ویژه‌ کشورها در مورد افغانستان و طالبان را فراهم می‌کند.

به‌گفته‌ او، در این نشست نمایندگان حدود ۳۰ کشور و مؤسسه بین‌المللی برای شرکت دعوت شده‌اند.

سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که در دوم جولای در دوحه، خانم دی کارلو و فرستادگان ویژه قرار است با نمایندگان جامعه‌ مدنی افغانستان، از جمله سازمان‌های حقوق بشری و مدافعان حقوق زنان دیدار کنند.

دوجاریک به نقل از دی کارلو گفته است که مذاکرات دوحه بخشی از یک فرآیند است.

او افزوده است که هدف نهایی این روند، صلح افغانستان با خود و همسایگانش، ادغام کامل در جامعه‌ بین‌المللی و رعایت تعهدات بین‌المللی‌اش، از جمله در مورد حقوق بشر و به‌ویژه در مورد حقوق زنان و دختران است.

خانم دی کارلو گفته است که در نشست‌های دوحه، چالش‌های متعدد پیش روی مردم افغانستان مورد بحث قرار خواهد گرفت و خاطرنشان کرده که فرصتی برای کشف راه‌ها برای تعامل بیشتر اصولی با طالبان به نفع همه‌ مردم افغانستان وجود خواهد داشت.

قرار است هیأت طالبان به رهبری ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی این گروه در نشست دوحه شرکت کند.

این در حالی است که عدم حضور زنان و نمایندگان جامعه‌ مدنی در نشست اصلی دوحه با انتقادات گسترده مواجه شده است. فعالان حقوق زن خواستار تحریم این نشست هستند.

مطالب مرتبط