استقبال روسیه از شرکت طالبان در نشست دوحه

پس از این‌که طالبان از اشتراک نمایندگان این گروه در سومین نشست دوحه خبر داد، روسیه نیز ضمن استقبال با نشر بیانیه‌ای گفت که پذیرای گفتگوهای سازنده با هدف دستیابی به پیشرفت در زمینه حل مسائل افغانستان با در نظر گرفتن حقوق و منافع مشروع مردم افغانستان است.

وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است که از شرکت نمایندگان طالبان در نشست دوحه استقبال می‌کند. این وزارت همچنین گفته که پذیرای گفتگوهای سازنده با هدف دستیابی به پیشرفت در زمینه حل مسائل افغانستان با در نظر گرفتن حقوق و منافع مشروع مردم افغانستان است.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است هدف نشست دوحه «مذاکره در مورد جهت‌گیری‌ها برای توسعه تعامل هماهنگ بین‌المللی با افغانستان است.»

بر اساس این بیانیه، بحث‌ها در نشست دوحه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی، مالی و بشردوستانه خواهد بود.

وزارت خارجه روسیه می‌گوید در سومین نشست دوحه نمایندگان روسیه، چین، ایران، پاکستان، ایالات متحده امریکا، بریتانیا، قطر، عربستان سعودی، امارات، ترکیه، هند، قزاقستان، ازبکستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان، اندونزیا، جاپان، کوریای جنوبی، آلمان، فرانسه، ایتالیا، ناروی و کانادا حضور خواهند داشت. علاوه بر این، نمایندگان ، سازمان همکاری اسلامی، سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اروپا نیز در نشست شرکت دارند.

ریاست هیات روسیه را ضمیر کابلوف؛ نماینده ویژه رییس جمهور این کشور در امور افغانستان بر عهده خواهد داشت.

سومین نشست دوحه قرار است دهم و یازدهم سرطان با میزبانی سازمان ملل برگزار شود. نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان در این نشست حضور خواهند داشت.

قرار است به نمایندگی از طالبان ذبیح‌الله مجاهد در راس یک هیات در این نشست شرکت کند.

ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان امروز در یک نشست خبری اعلام کرد که این گروه به خاطر «تعامل با همه جهت‌ها و حل مشکلات» در سومین نشست دوحه شرکت می‌کند.

مجاهد همچنین از کشورها خواست که افغانستان را تنها نگذارند.

مطالب مرتبط