کمبود شدید بودجه برای نیازهای بشردوستانه در افغانستان

دفتر هماهنگ‌کننده‌ کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) هشدار داده که «برنامه‌ نیازهای بشردوستانه و پاسخ‌گویی افغانستان» در سال جاری میلادی با کمبود شدید بودجه مواجه است.

دفتر هماهنگ‌کننده‌ کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) امروز دوشنبه، ۱۱ سرطان اعلام کرده است که تاکنون فقط ۶۹۶ میلیون دالر دریافت کرده است که ۲۲.۸ درصد از درخواست اولیه‌ آنان را تشکیل می‌دهد.

اوچا پیش از این اعلام کرده بود که در سال ۲۰۲۴ میلادی، ۲۳.۷ میلیون نفر در افغانستان نیاز به کمک‌های بشردوستانه دارند و نهادهای امداد‌‌‌رسان رسیدگی به ۱۷ میلیون نفر آنان را در اولویت قرار داده‌اند.

این نهاد افزوده بود که برای رسیدگی به این افراد به ۳.۰۶ میلیارد دالر بودجه نیاز است.

دفتر هماهنگ‌کننده‌ کمک‌های بشری سازمان ملل متحد گفته است که براثر کمبود بودجه، برنامه‌های حیاتی نجات‌بخش مجبور به تعطیلی شده‌اند و فعالیت‌های اضافی نیز بدون تأمین مالی فوری، در معرض خطر قرار دارند.

اوچا در اواسط ماه گذشته‌ میلادی نیز گزارش داده بود که تنها ۲۰.۱ درصد از بودجه‌ درخواستی برای کمک‌رسانی به مردم افغانستان را دریافت کرده و به میزان قابل توجهی با کمبود بودجه مواجه است.

این نهاد از کشورهای کمک‌کننده خواسته بود که برای پاسخ‌گویی مؤثر به نیازهای مردم افغانستان، بودجه‌های قابل پیش‌بینی، زودهنگام، نامحدود و چند ساله را فراهم کنند.

مطالب مرتبط