دی‌کارلو: حقوق زنان افغانستان «موضوع محوری» گفتگوهای ماست

رزماری دی‌کارلو؛ معاون دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید که حقوق بشر به ویژه حقوق زنان افغانستان «موضوع محوری» گفتگو‌های آن‌ها به شمار می‌رود. این در حالی است که حذف زنان از نشست دوحه به درخواست طالبان، خشم و اعتراض شدید فعالان زن و حقوق بشر علیه سازمان ملل را برانگیخته بود.

 

رزماری دی‌کارلو؛ معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در واکنش به اظهارات ذبیح‌الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان و رییس هیات طالبان در نشست دوحه که آموزش دختران را «مساله داخلی» افغانستان خواند، گفته که این مساله به هیچ صورت موضوع داخلی افغانستان نیست.

رزماری دی‌کارلو؛ معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در یک نشست خبری، به روز سه شنبه، ۱۲ سرطان پس از گفتگو با فعالان مدنی افغانستان در دوحه صحبت می‌کرد.

او گفت: «افغانستان برخی کنوانسیون‌ها، معاهده‌ها و توافقنامه‌های بین‌المللی را امضا کرده که بر حقوق بشر و حقوق شهروندی تمرکز دارند. آن‌ها به این قراردادها متعهد هستند. فرقی نمی‌کند که دولت‌ها تغییر کند؛ اما افغانستان آن را به عنوان یک کشور امضا کرده؛ بنابراین از این جهت، مساله تنها موضوع داخلی افغانستان نیست و ما آن را به صراحت اعلام کرده‌ایم.»

طالبان پس از حاکمیت در افغانستان در ماه آگوست سال ۲۰۲۱، مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم را بستند. سپس دروازه دانشگاه‌ها به روی بانوان مسدود شد.

علاوه بر این طالبان کار زنان را در اداره‌ها و سازمان‌های غیردولتی به شمول نهاد‌های ملل متحد ممنوع کردند.

نشست معاون دبیرکل سازمان ملل با زنان و فعالین جامعه مدنی افغانستان به روز سه شنبه برگزار شد.

رزماری دی کارلو، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد گفته که در تمامی نشست‌های اصلی و حاشیه‌ای در دوحه بر موضوع و اهمیت کار و آموزش زنان و دختران تاکید کرده است.

به باور او، هنگامی که نیمی از جامعه از کار و فعالیت محروم باشد، طبیعی است که اقتصاد عقب می ماند و هر بخشی ناقص می شود.

سومین نشست اصلی دوحه در روزهای یکشنبه و دوشنبه میان هیات طالبان و نمایندگان ویژه حدود ۳۰ کشور و سازمان به میزبانی سازمان ملل متحد برگزار شد.

پس از این نشست روز گذشته برخی از اعضای جامعه مدنی افغانستان در مجمعی که از سوی سازمان ملل متحد میزبانی شده بود، اشتراک کردند.

تعدادی از زنان معترض افغانستان که  خواهان اعاده حقوق و آزادی‌های سلب شده زنان این کشور اند.

تعدادی از زنان معترض افغانستان که خواهان اعاده حقوق و آزادی های سلب شده زنان این کشور اند.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که حدود هشت فعال مدنی به نمایندگی از افغانستان، با نماینده‌های ویژه ۱۵ کشور در این گفتگو شرکت کردند: «ما نظریه‌های متفاوتی را از زنان و مردان عضو جامعه مدنی افغانستان شنیدیم.»

آن‌ها اطلاعات بسیار مهمی در مورد حقوق زنان و اقلیت ها، آموزش دختران، تجارت و زمینه‌های دیگر کشور شان را با ما و نماینده‌های ویژه شرکت کننده در سومین نشست دوحه در میان گذاشتند.

آن‌ها همچنین دیدگاه‌های شان را در مورد سومین نشست دوحه و تعامل جامعه جهانی با افغانستان شریک کردند.

شماری از فعالان مدنی و حقوق بشر از شرکت در نشست حاشیه‌ای دوحه خودداری کردند.

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد از این اقدام آن‌ها ابراز تاسف کرد؛ اما تاکید ورزید که ادامه چنین نشست‌ها برای اعتمادسازی مهم است.

رزماری دی‌کارلو گفت که هنوز مرحله گفتگو میان افغان ها فرانرسیده؛ اما آن‌ها در حال حاضر در چارچوب یک پروسه در حال گفتگو درباره مسایل مختلف هستند.

مطالب مرتبط