طالبان گزار‌ش‌ها درباره بازگشایی ده‌ها مکتب دخترانه را تکذیب کردند

وزارت معارف طالبان گزارش‌ها درباره احتمال بازگشایی دست‌کم 47 مکتب دخترانه از سوی این گروه را رد کردند. پیشتر فعالان رسانه‌ای طالبان گفته بودند که به ده‌ها مکتب لیسه دخترانه که معیارهای این گروه را تکمیل کرده‌اند، اجازه فعالیت داده شده‌ و برخی رسانه‌ها نیز آن را انعکاس داده بودند.

منصور حمزه؛ سخنگوی وزارت معارف طالبان امروز یکشنبه، 17 سرطان در اطلاعیه‌ای در صفحه ایکسش گزارش‌ها درباره بازگشایی 47 مکتب برای دختران بالاتر از صنف ششم را غیر واقعی خواند.

در این اطلاعیه از مردم و رسانه‌ها خواسته شده که «اصول» را رعایت کرده و گزارش‌های خود را بر اساس «واقعیت‌های جامعه افغانستان» تهیه و نشر کنند.

طالبان پس از تسلط بر افغانستان 24 اسد سال 1400، مکاتب دخترانه را بستند و چندی بعد تنها به دختران بالاتر از صنف ششم اجازه رفتن به مکتب دادند و گفتند که کار روی طرح بازگشایی مکتب‌های دخترانه بالاتر از صنف ششم جریان دارد؛ اما با گذشت سه سال این مکاتب بازگشایی نشده‌است.

این گروه همچنین تحصیل و کار دختران و زنان را منع کرده‌اند و محدودیت‌های شدیدی در عرصه‌های مختلف بر زنان وضع کرده‌اند. هرچند این ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها واکنش‌های شدید سازمان‌های حقوق بشری را در پی داشته اما طالبان این واکنش‌ها را نادیده گرفته‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *