ترکیه: دامداری ما متکی به افغان‌ها است

وزیر تجارت ترکیه اعلام کرده است که دامداری ما متکی به افغان‌ها است؛ اگر کشاورزان افغان‌ بروند، دامداری در ترکیه پایان خواهد یافت.

عمر بولات؛ وزیر تجارت ترکیه اعلام کرده که اگر ۲۵ هزار کشاورز افغان از ترکیه بروند، دامداری در این کشور پایان خواهد یافت.

آقای بولات به خبرگزاری صباح گفته که کمبود نیروی کار در ترکیه آنقدر جدی است که «حتی با کارگران خارجی نیز برطرف نمی‌شود».

این عضو کابینه اردوغان در حالی از نیاز ترکیه به کارمندان خارجی سخن می‌گوید که در ماه‌های اخیر واکنش‌های شهروندان این کشور و احزاب مخالف نسبت به سیاست‌های حکومت این کشور در قبال پناهجویان افزایش یافته است.

عمر بولات افزوده: «مشکل جدی کمبود نیرو وجود دارد. این شکاف را نمی‌توان با کارگران خارجی برطرف کرد. مثلا اگر امروز ۲۵ هزار چوپان افغان بروند زراعت و دامداری در کشور باقی نمی‌ماند».

این سخنان آقای بولات با واکنش‌های متفاوتی در شبکه‌های اجتماعی ترکیه مواجه شده است.

یک کاربر شبکه‌های اجتماعی گفته: «حکومت در ۲۲ سال چنان گام‌های نادرستی برداشته است که امروز اگر افغان‌ها و سوری‌ها نمی‌آمدند و مانند برده کار نمی‌کردند، کشاورزی در کشور وجود نداشت.»

ساعاتی پس از نشر این مصاحبه و افزایش واکنش‌ها، وزارت تجارت ترکیه در بیانیه‌ای توضیح داد که اظهارات آقای بولات در رسانه‌های اجتماعی «تحریف» شده است.

در همین حال در این بیانیه باری دیگر تاکید شده است که در مناطق شرقی این کشور کمبود نیروی کار در بخش کشاورزی وجود دارد و این شکاف با مهاجران افغان پر می‌شود. در این بیانیه آمده است کمبود نیروی کار، وضعیت بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *