نماینده روسیه: پیوستن افغانستان به سازمان شانگهای در دستور کار قرار ندارد

نماینده ویژه روسیه برای سازمان همکاری شانگهای اعلام کرد که درخواست افغانستان برای عضویت در این سازمان در سال 2015 ارایه شده اما به دلیل واقعیت‌های امروزی افغانستان، بررسی این درخواست در دستور کار سازمان شانگهای قرار ندارد.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک روسیه بختیار حکمیوف امروز سه‌شنبه،‌ 19 سرطان در یک نشست خبری اعلام کرد که سازمان همکاری شانگهای درخواست افغانستان برای پیوستن به این سازمان را هنوز بررسی نکرده‌است.

او افزود: «درخواست افغانستان برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای در سال 2015 ارایه شده اما امروز با در نظر گرفتن واقعیت‌هایی که در این کشور وجود دارد به آن توجه نمی‌شود و به همین دلیل این موضوع هنوز در دستور کار قرار نگرفته است».

این مقام روسیه همزمان تاکید کرد که موضوع وضعیت افغانستان اما همیشه در دستور کار سازمان همکاری شانگهای قرار دارد.

نماینده ویژه پوتین گفت که اعضای سازمان همکاری شانگهای با کابل روابط دو جانبه دارند و روی موضوعات با مقام‌های طالبان کار می‌کنند.

پیش از این مقام‌های روسیه اعلام کرده بودند که اکثریت اعضای سازمان شانگهای با آغاز کار دوباره کارگروهی برای بررسی عضویت افغانستان در این سازمان موافق اند اما تاجیکستان در این خصوص ملاحظاتی دارد.

در آخرین نشست سران سازمان همکاری شانگهای که هفته پیش در آستانه قزاقستان برگزار شد، هرچند وضعیت افغانستان به بررسی گرفته شد و اعضای آن به تشکیل دولت فراگیر توسط طالبان تاکید کردند اما موضوع عضویت افغانستان در این سازمان مورد بحث قرار نگرفت.

افغانستان از سال 2012 به حیث ناظر در سازمان همکاری شانگهای نماینده می‌فرستاد اما پس از قدرت‌گیری طالبان در کشور در اگست 2021، برای چهارمین سال متوالی هیچ نماینده‌ای از افغانستان در نشست‌های سران و نشست‌های سطح پایین‌تر این سازمان دعوت نشده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *