برنامه جهانی غذا درباره کمبود بودجه در افغانستان هشدار داد

در ادامه هشدارهای نهادهای کمک‌رسان، برنامه جهانی غذا بار دیگر هشدار داد که این نهاد در افغانستان با بحران بودجه روبه‌رو است.

برنامه جهانی غذا اعلام کرده است که در پیش‌برد فعالیت‌هایش در افغانستان با «بحران گسترده بودجه» مواجه است. در همین حال، این سازمان ادعا کرده که برای پیش‌برد فعالیت‌هایش در ۶ ماه آینده، به ۶۰۰ میلیون دالر نیاز دارد.

بر بنیاد خبرنامه این سازمان، آسیب‌های ناشی از سیل‌های ویران‌گر اخیر در بیش از ۱۰ ولایت افغانستان، نیازمند کمک‌های اضطراری بیش‌تر است.

در خبرنامه این سازمان آمده: «در حالی که برنامه جهانی غذا با بحران گسترده بودجه مواجه است؛ اما از منابع موجود خود برای پاسخگویی به وضعیت اضطراری استفاده می‌کند».

برنامه جهانی غذا همچنین گفته است که در حال حاضر و به طور «ماهانه» به ۱۲۵هزار آسیب‌دیده از سیلاب‌ها بسته‌های موادغذایی توزیع می‌کند.

این سازمان گفته که این کمک‌ها بیش‌تر در ولایت‌های بغلان، فاریاب، غور، کنر، لغمان و ننگرھار توزیع می‌شوند؛ ولایت‌های که بیش‌ترین آسیب را از سیل‌های اخیر دیده‌اند.

این در حالی است که شماری از شهروندان این ولایت‌ها پیش از این گفتند که سیلاب‌های اخیر همه داروندار شان را نابود کرده است و حتی چیزی برای خوردن ندارند.

برنامه جهانی غذا بیان کرده برای این‌که خانواده‌های آسیب‌دیده به حالت عادی برگردند و سر پای خود بایستند، به سرمایه‌گذاری‌‌های درازمدت نیاز است.

در همین حال، طی حدود سه ماه گذشته در چندین ولایت افغانستان با جاری شدن سیل‌های مرگ‌بار علاوه بر تلفات جانی خسارت مالی بسیار زیادی به شهروندان وارد کرده است.

یونیسف اخیرا با نشر بیانیه‌ای به نقل از تاج‌الدین اویوال؛ نماینده این نهاد در افغاستان اعلام کرد که سیل‌های مرگ‌بار اخیر در کشور جان ۳۵۰ تن، از جمله کودکان را گرفته و حدود هفت هزار و ۸۰۰ خانه را ویران و همچنین بیش از پنج هزار خانواده را آواره کرده است.

پیشتر اوچا نیز اعلام کرد که افزایش نیازمندی‌ها و کمبود بودجه برای کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان نگران‌کننده است.

اوچا در گزارش خود گفت که تا اواسط جنوری سال جاری میلادی برای طرح «نیازمندی‌های بشری ‌و پاسخ‌گویی» تنها حدود ۲۰ درصد بودجه  درخواستی یعنی حدود ۶۱۵.۷ میلیون دالر تامین شده است.

در گزارش آمده که در حال حاضر برای پاسخ به نیازمندی‌های بشردوستانه در افغانستان با کمبود ۲.۴۵ میلیارد دالری بودجه مواجه می‌باشد.

اوچا تاکید کرد: ❝این کمبود بودجه در حالی است که نیازمندی‌های بشردوستانه در افغانستان به دلیل عدم مصونیت غذایی و سوء تغذیه، آوارگان، آلود‌گی گسترده ناشی از مواد منفجره، آفت‌های طبیعی، گسترش بیماری‌های ساری و تغییرات اقلیمی به شدت افزایش یافته است.»

پیش از این نیز برخی از سازمان‌های بین‌المللی با اشاره به وقوع سیل و اخراج پناهجویان افغان از پاکستان گفته بودند که نیازمندی‌های در افغانستان رو به افزایش است.

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) می‌گوید که از ماه می تا اکتبر سال جاری میلادی، ۱۲.۴ میلیون تن در افغانستان در «ناامنی غذایی» قرار خواهند داشت.

بر اساس این گزارش، ۲۳.۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۴ در افغانستان، به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

در همین حال، اوچا می‌گوید که ۴ میلیون تن به‌شمول ۳.۲ میلیون کودک در سراسر کشور، دچار سوءتغذیه شدید هستند.

از سوی دیگر، جاری‌شدن سیل‌های اخیر در برخی از مناطق افغانستان جان بیش از ۳۵۰ تن را گرفت و ده‌ها تن دیگر را مجروح ساخت.

در همین حال، مقامات طالبان خواسته‌اند که کمک‌های بشردوستانه برای توسعه این کشور هزینه شود و به دنبال حل مشکلات افغانستان از طریق بهبود زیر ساخت‌ها هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *