از سرگیری تلاش مایکروسافت برای خرید اپلیکیشن تیک تاک پس از موافقت ترامپ

مدیر عامل شرکت مایکروسافت اعلام کرد که دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری امریکا موافقت کرده تا مذاکرات این شرکت برای خرید اپلیکیشن چینی تیک تاک از سر گرفته شود.

نشریه فوربز نوشته که پس از گفتگوی اخیر دونالد ترامپ با خبرنگاران مبنی بر بررسی طرح ممنوعیت استفاده از تیک تاک در امریکا، مذاکرات بین مایکروسافت و شرکت چینی «بایت دَنس»، مالک اصلی این شبکه اجتماعی، به حالت تعلیق درآمده بود.

با این حال، وبلاگ رسمی مایکروسافت روز یک‌شنبه در مطلبی جدید از موافقت ترامپ با ادامه مذاکرات برای خرید احتمالی تیک تاک خبر داد.

خبرگزاری رویترز نیز امروز دوشنبه، ۳ اگست خبر داد که رییس جمهوری امریکا به «بایت دنس» ۴۵ روز مهلت داده تا در مورد فروش این اپلیکیشن به مایکروسافت به نتیجه برسد.

اعضای کنگره آمریکا پیش از این در مورد نحوه استفاده از اطلاعات کاربران تیک تاک از منظر امنیت ملی اظهار نگرانی کرده بودند.

گروهی از سناتورهای جمهوری‌خواه نیز در مورد احتمال دخالت این شبکه اجتماعی در انتخابات ریاست جمهوری امریکا در ماه نوامبر سخن گفته‌اند.

طبق قوانین داخلی چین «شرکت‌ها موظف به همکاری با فعالیت‌های امنیتی هستند که توسط حزب کمونیست چین کنترل می‌شود.»

همزمان با تشدید تنش‌ها در مناسبات واشنگتن و پکن، شرکت تیک و تاک و مالک چینی آن نیز زیر ذره‌بین قرار گرفته‌اند.

شرکت «بایت دنس» هم‌اینک در پکن مستقر است و روز دوشنبه گزارش‌هایی از قصد این شرکت برای انتقال مقر اصلی خود به لندن منتشر شد.

اخبار مربوط به تلاش مایکروسافت برای خرید تیک تاک روز جمعه به بیرون درز کرد و چند ساعت پس از انتشار آن، دولت ترامپ بر پیگیری اقدام‌های فوری جهت ممنوع کردن این شبکه اجتماعی تأکید کرد.

مطالب مرتبط