سخنگوی طالبان: موسیقی در اسلام حرام است

ذبیح الله مجاهد؛ سخنگوی طالبان موسیقی گفته است که در اسلام حرام است و این گروه تلاش می‌کنند تا مردم را قناعت دهد چنین کاری نکنند.او این اظهارات را در گفتگوی با خبرگزاری رویترز مطرح کرده‌است.

مجاهد گفته است: “موسیقی در اسلام حرام است … اما ما به جای فشار وارد آوردن به مردم، امیدواریم بتوانیم آنها را قانع کنیم که چنین کاری نکنند.”

او اخیرا در یک نشست خبری در کابل در پاسخ به پرسشی گفت که هنرمندان هر آن چه در شریعت جایز است، انجام دهند.

در زمان حکومت قبلی طالبان بر افغانستان در دهه ۱۹۹۰، موسیقی، تلویزیون و سینما در این کشور ممنوع بود و کسانی که این ممنوعیت را نادیده می‌گرفتند، به شدت مجازات می‌شدند.

پس از سرنگونی طالبان در حمله ائتلاف به رهبری امریکا، موسیقی در افغانستان امکان رشد یافت و موسسه ملی موسیقی در این کشور راه اندازی شد.

سخنگوی طالبان در مورد نگرانی جهانی درباره وضعیت زنان تحت حکومت طالبان هم گفته که “این نگرانی بی اساس است.”

وی افزود که زنان مجبور نخواهند شد در خانه بمانند یا صورتشان را بپوشانند و همراهی مردان در زمان خروج از خانه فقط در سفرهای سه روزه یا بیشتر الزام آور خواهد بود.

به نوشته نیویورک تایمز، روز سه شنبه این هفته، ذبیح الله مجاهد به زنان هشدار داد تا زمانی که سیستم مناسبی ایجاد نشده است “برای امنیت خودشان” از خانه خارج نشوند زیر نفرات طالبان برای رفتار با زنان آموزش ندیده و ممکن است با آنان بدرفتاری کنند.

مطالب مرتبط