مذاکرات پاکستان و طالبان پاکستانی در افغانستان آغاز شد

حکومت پاکستان برای گفتگوها با تحریک طالبان آن کشور، یک جرگه را در افغانستان راه‌اندازی و مذاکرات خود برای دستیابی به صلح با میانجی‌گری طالبان افغانستان را شروع کرده‌است.

این مذاکرات از روز جمعه آغاز شده و تاکنون چندین نشست برگزار شده‌است. گفته می‌شود که روز یک‌شنبه (۲۵ ثور) یک نشست دیگر در وزیرستان جنوبی برنامه‌ریزی شده‌بود؛ اما محور بحث آن‌ روشن نیست.

بربنیاد گزارش‌ها، یک هیات ۳۰ نفری جرگه مسید در ولسوالی برمل ولایت پکتیکا با مفتی نورولی؛ رهبر تحریک طالبان پاکستان دیدار کرده‌است.

با آن‌که ارتش پاکستان به صورت رسمی از گفتگو با تحریک طالبان آن کشور چیزی نگفته؛ اما منابع تایید کرده‌اند که جرگه تحت حمایت ارتش قرار دارد.

این در حالی است که تحریک طالبان پاکستان به مناسبت عید رمضان، آتش‌بس اعلام کرده‌بود که بر اساس گزارش‌ها این آتش‌بس هنوزهم نافذ است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد آتش‌بسی که طالبان پاکستانی با آن در جریان روزهای عید توافق کرده‌بودند، اکنون تا ۱۶ می تمدید شده‌است.
بر اساس این گزارش تیمی از مذاکره‌کنندگان پاکستانی به افغانستان سفر کرده‌اند تا با رهبری تحریک طالبان پاکستان گفتگو کنند؛ گفتگوهایی که گفته می‌شود توسط طالبان افغان تسهیل شده‌است.

طالبان پاکستان، روابط نزدیکی با طالبان افغان به ویژه شبکه حقانی دارد و نخستین‌بار پس از تسلط طالبان، یک آتش‌بس یک‌ماهه میان ارتش پاکستان و طالبان پاکستانی با میانجی‌گری سراج‌الدین حقانی؛ رهبر شبکه حقانی و وزیر داخله طالبان به دست آمد.

مطالب مرتبط