پاکستان خواستار برگزاری همه‌پرسی برای سرنوشت جامو و کشمیر شد

عارف علوی؛ رییس‌ جمهور پاکستان ضمن تجدید حمایت اسلام‌آباد از حق تعیین سرنوشت مردم جامو و کشمیر، از سازمان ملل خواست تا با برگزاری همه‌پرسی در منطقه مورد مناقشه به وعده‌های خود عمل کند.

عارف علوی‎؛ رییس‌ جمهور پاکستان، روز جمعه، ۱۵ قوس، طی پیامی به مناسبت روز «تحقق حق جهانی تعیین سرنوشت» با یادآوری این‌که «مراسم بزرگداشت امروز با هدف یادآوری مسئولیت جامعه جهانی در قبال مردم مظلوم کشمیر برگزار می شود»، از سازمان ملل خواست که «به تعهداتی که ۷۵ سال پیش داده احترام بگذارد و از مبارزات مردم کشمیر برای تعیین سرنوشت خود حمایت کند».

او افزود: «هر سال، در پنجم جنوری، ما حمایت خود را از حق تعیین سرنوشت مردم جامو و کشمیر تجدید می‌کنیم. در چنین روزی در سال ۱۹۴۹، کمیسیون سازمان ملل متحد برای هند و پاکستان به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که در آن حق تعیین سرنوشت مردم کشمیر از طریق یک همه پرسی آزاد و بی طرفانه تحت نظارت سازمان ملل متحد تأیید شد.»

او تاکید کرد: «حق تعیین سرنوشت یک اصل اساسی حقوق بین‌الملل است که در بسیاری از معاهدات اصلی سازمان ملل متحد، از جمله میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مورد حمایت قرار گرفته است.»

علوی‎ همچنین گفت: «تعیین سرنوشت برای چندین دهه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قطعنامه سالانه خود مجدداً تأیید شده است. با این حال، طی ۷۵ سال گذشته اشغال غیرقانونی جامو و کشمیر توسط هند داستان غم‌انگیزی از سرکوب مردم جامو و کشمیر را به میان آورده است.»

او با متهم کردن دهلی‌ نو به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل و قوانین بین‌المللی بشردوستانه، تاکید کرد: «هند تلاش می‌کند با تاکتیک‌های ظالمانه مردم کشمیر را تحت سلطه خود درآورد.»

او در پایان تاکید کرد: «پاکستان مصمم است نقش خود را در حمایت از حق تعیین سرنوشت کشمیری‌ها از طریق یک همه‌پرسی آزاد و بی‌طرفانه طبق قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل ایفا کند. حمایت قوی و استوار اخلاقی، سیاسی و دیپلماتیک ما از مردم کشمیر تا تحقق این حق مسلم ادامه خواهد داشت.»

مطالب مرتبط