ماموریت فریدون سینیرلی‌اوغلو تا پایان فبروری تمدید شد

معاون سخنگوی سازمان ملل اعلام کرد که مأموریت فریدون سینیرلی‌اوغلو به‌عنوان هماهنگ‌کننده‌ ویژه‌ این سازمان در امور افغانستان تا پایان ماه فبروری تمدید شده است.

blank

استفان ترمبلی، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد در یک کنفرانس خبری در نیویورک از تمدید ماموریت قیدون سینیرلی‌اوغلو خبر داد و گفت که آقای سینیرلی‌اوغلو در این مدت از آمادگی‌ها برای دومین نشست نمایندگان ویژه‌ کشورها در مورد افغانستان حمایت خواهد کرد و مشورت‌های لازم را در این مورد انجام خواهد داد.

خانم ترمبلی گفت که این نشست به‌منظور «اجماع بین‌المللی در مورد راه پیش‌رو» و بحث در مورد «ارزیابی مستقل افغانستان» برگزار می‌شود.

ارزیابی مستقل افغانستان را فریدون سینیرلی‌اوغلو انجام داده است و شورای امنیت سازمان ملل متحد در این اواخر به‌منظور اجرایی شدن پیشنهادات این ارزیابی، یک قطع‌نامه صادر کرده است.

در این قطع‌نامه از دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته شده است که برای اجرایی کردن پیشنهادات این ارزیابی یک نماینده‌ی ویژه در امور افغانستان تعیین کند و از دومین نشست نمایندگان ویژه‌ کشورها در امور افغانستان نیز خواسته شده که پیشنهادات این ارزیابی را بررسی کنند.

با وجود این، «ارزیابی مستقل افغانستان» با انتقادات گسترده از سوی گروه‌های سیاسی و فعالان مدنی افغانستان مواجه شده است.

حدود ۷۰ نهاد مدنی و حقوق‌بشری در یک نامه‌ی سرگشاده به سازمان ملل متحد، گفتند که این ارزیابی بر اساس «سیاستی با پیش‌فرض تعامل با طالبان» تهیه شده است.

مطالب مرتبط