نگرانی سیگار از سوء استفاده طالبان از پول‌های صندوق امانی افغانستان

اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارشی درباره نظارت بر استفاده از دارایی‌های مسدود شده بانک مرکزی افغانستان منتشر کرده و در آن درباره سو استفاده طالبان پول‌های صندوق امانی افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

blank

اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) روز دوشنبه، ۱۸ جدی، با نشر گزارشی ۵۵ صفحه‌ای به کنگره امریکا، در مورد سوء استفاده طالبان از پول‌های صندوق امانی افغانستان در سویس ابراز نگرانی کرده است.

در گزارش سیگار آمده است که این صندوق از فعالیت‌هایی که به سود مردم افغانستان باشد، حمایت مالی نکرده است.

جان ساپکو در گزارشش به مایکل مکال؛ رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفته: «هرچند شیوه تایید متفق‌القول تصمیم‌ها مانع از ورود صندوق به فعالیت‌های پرریسک می‌شود، با این حال، سازوکار کنترل برای رفع نگرانی از سوءاستفاده طالبان از صندوق وجود ندارد.»

گزارش جدید سیگار به درخواست رییس کمیته روابط خارجی مجلس نماینده‌گان امریکا در مورد مدیریت صندوق امانی تهیه شده و در اختیار مایکل مکال قرار گرفته است.

سیگار نگرانی خود را در مورد نقش طالبان در تعیین یک مقام مسئول واحد نظارت بر فعالیت‌های مشکوک مالی نیز ابراز کرده است.

به گفته این نهاد، حیات‌الله بدری که در فهرست تروریست‌های بین‌المللی ایالات متحده قرار دارد، اکنون رییس واحد موسوم به «فاین‌ترکا» را تعیین می‌کند.

این بخش مسئولیت نظارت و جلوگیری از فعالیت‌های غیرقانونی مالی مانند پول‌شویی و تمویل تروریسم در سیستم مالی و بانکی افغانستان را به‌ عهده دارد.

این در حالی است که شاه‌محمد محرابی، یک عضو هیات مدیره صندوق امانی افغانستان در سویس به‌ تازگی گفته که این صندوق در مدت ۱۶ ماه گذشته ۱۵۵ میلیون دالر سود کرده است.

به گفته او، سود این صندوق در پشتیبانی و حفاظت از پول افغانی هزینه می‌شود.

پس از به قدرت رسیدن طالبان در کشور، بیش از ۹ میلیارد دالر دارایی‌ افغانستان از سوی ایالات متحده و کشورهای اروپایی منجمد شده و تاکنون در مورد آزادسازی این دارایی‌ها تصمیم گرفته نشده است.

مطالب مرتبط