برق بیش از هزار شهر و روستای اوکراین به دلیل سرمای زیاد قطع شده است

شرکت برق اوکراین اعلام کرد که سیستم انرژی در این کشور در حملات روسیه ضعیف شده و اکنون برق بیش از هزار شهر و روستای این کشور به دلیل سرمای شدید قطع شده است.

blank

رویترز به نقل از شرکت برق اوکراین گزارش داد که با هوای منفی پانزده درجه سانتی‌گراد در بسیاری از مناطق اوکراین، مصرف برق به بالاترین حد خود رسیده است.

اوکراین اعلام کرده است که برخی نیروگاه‌های حرارتی این کشور، که در حملات روسیه آسیب دیده‌اند، در حال تعمیراند و نیروگاه‌های خورشیدی به دلیل ابرهای متراکم و آب و هوای بد نمی‌توانند پاسخگوی تقاضای مورد نیاز باشند.

این شرکت از شهروندان اوکراین خواسته که در مصرف نیروی برق صرفه‌جویی کنند، زیرا سیستم انرژی در این کشور در حملات روسیه ضعیف شده است.

گفته شده در حال حاضر اوکراین مجبور شده از رومانی و اسلواکی، کشورهای همسایه خود، برق وارد کند تا بتواند تقاضای شهروندان خود را تامین کند.

با این حال، اوکراین گفته افزایش شدید مصرف برق، بار اضافی بر نیروگاه‌ها وارد می‌کند که می‌تواند منجر به اختلال در شبکه برق‌رسانی شود.

به گفته مقام‌های اوکراین ارتش روسیه در حملات روز دوشنبه از ۵۱ موشک و هشت پهپاد شاهد استفاده کرد. دستکم ۳۰ نفر در این حملات مجروح شدند.

نیروی هوایی اوکراین می‌گوید ۱۸ موشک کروز روسیه و هر هشت پهپاد شاهد پرتاب‌شده را رهگیری کرده است.

به گفته این تحلیلگران، روسیه بر خلاف زمستان سال قبل که شبکه‌های برق‌رسانی اوکراین را هدف قرار می‌داد،‌ امسال تمرکز خود را روی صنایع دفاعی و نظامی این کشور گذاشته‌است. اما در عین حال، مناطق مسکونی و غیر نظامی هم، بارها قربانی حملات موشکی مداوم و تقریبا‌ هر روزه روسیه شده‌اند.

مطالب مرتبط