گفتگوهای امنیتی چین و امریکا پایان یافت

منابع رسانه‌ای از به پایان رسیدن مذاکرات چین و امریکا حبر داده و گفته‌اند که مذاکرات دوروزه‌ مقام‌های نظامی چین و ایالات متحده در واشنگتن به پایان رسید.

blank

پس از ماه‌ها تنش، مقام‌های نظامی امریکا و چین طی دو روز در واشنگتن گفتگو کردند. این مذاکرات روز سه‌ شنبه، ۱۹ جدی، پایان یافت.

براساس گزارش رویترز، در این مذاکرات، از طرف امریکا مایکل چیس؛ دستیار معاونت پنتاگون در امور چین، تایوان و مغولستان و از طرف چین، سونگ یانچائو؛ معاون مدیر کمیسیون مرکزی نظامی این کشور در امور همکاری‌های نظامی بین‌المللی حضور داشته‌اند.

وزارت دفاع امریکا در بیانیه‌ای گفته: «دوطرف در مورد روابط دفاعی ایالات متحده و جمهوری خلق چین گفتگو کردند و بر اهمیت حفظ خطوط باز ارتباط نظامی به‌ منظور جلوگیری از انحراف رقابت به سمت درگیری تأکید کرده است.»

جو بایدن؛ رییس‌ جمهور ایالات متحده و شی جین‌ پینگ؛ رییس‌ جمهور چین اواخر سال گذشته بر از سرگیری روابط نظامی توافق کردند.

این روابط پس از سفر نانسی پلوسی؛ رییس پیشین مجلس نمایندگان امریکا به تایوان در آگست ۲۰۲۲ از سوی چین قطع شده بود.

مقام‌های پنتاگون می‌گویند که ارتباط بین دو ارتش امریکا و چین می‌تواند ضامن جلوگیری از تبدیل اشتباه محاسباتی به درگیری باشد.

رویترز به نقل از وزارت دفاع چین گزارش داده است که پکن مایل است روابط نظامی سالم و باثباتی را با واشنگتن بر اساس برابری و احترام برقرار کند.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای از ایالات متحده خواسته است استقرار نظامی و «اقدامات تحریک‌آمیز» در دریای چین جنوبی را کاهش دهد و همچنین حمایت «بعضی کشورها» از چنین اقداماتی را متوقف کند، اما اشاره‌ای به‌نام این کشورها نکرده است.

در همین حال، چین از ایالات متحده خواسته است تا به اصل چین واحد پایبند بماند و تسلیح تایوان را که پکن با وجود مخالفت تایوان آن را بخشی از قلمرو خود می‌داند، متوقف کند.

مطالب مرتبط