عفو بین‌الملل خواهان بسته شدن دایمی زندان گوانتانامو شد

سازمان عفو بین‌الملل در بیست‌ودومین سالروز تأسیس زندان گوانتانامو گفته است که ایالات متحده باید پس از ۲۲ سال نقض حقوق بشر، این زندان را برای همیشه ببندد.

blank

سازمان عفو بین‌الملل، چهارشنبه‌شب، ۲۰ جدی، با نشر بیانیه‌ای اعلام کرد که دست‌کم ۳۰ مرد بدون اتهام به جرمی از چندین سال به این‌سو در این زندان نگه‌داری می‌شوند.

دافنه اویاتار؛ مسئول برنامه امنیت با حقوق بشر در سازمان عفو بین‌الملل در این مورد گفته: «این افتضاح است که ۲۲ سال پس از این‌که دولت امریکا زندان گوانتانامو را برای بازداشت مردان مسلمان خارج از دسترس قوانین این کشور باز کرد، این نقض حقوق بشر امروز نیز ادامه دارد.»

او همچنین گفته که به‌رغم این‌که امریکا نیروهای‌اش را از فغانستان بیرون کرده است، اما شماری از زندانیان هنوز در زندان گوانتانامو به‌سر می‌برند.

براساس این بیانیه، حدود ۱۰ سال پیش  ۱۶ زندانی در گوانتانامو از سوی نهادهای امنیتی امریکا بی‌گناه شناخته شده‌اند، اما برخی از آنان تاکنون به‌گونه غیرقانونی در این زندان نگه‌داری می‌شوند.

براساس اطلاعات عفو بین‌الملل، با گذشت بیش  از ۲۲ سال از حمله ۱۱ سپتامبر، هنوز شماری از افراد متهم به این حمله محاکمه نشده‌اند.

این نهاد از دولت بایدن خواسته است تا همه بازداشت‌شدگان باقی‌مانده را که متهم به جنایت نشده‌اند، به کشورهایی منتقل کند که در آن حقوق بشری آن‌ها رعایت شود.

این در حالی است که باراک اوباما؛ رییس جمهور پیشین امریکا و جو بایدن؛ رییس جمهور کنونی این کشور بارها تعهد سپرده‌اند که این زندان را می‌بندند.

زندان گوانتانامو حدود ۲۲ سال پیش به‌هدف نگهداری افرادی که متهم به انجام حملات تروریستی در سطح جهان از جمله حمله ۱۱ سپتامبر در امریکا بوده‌اند، تأسیس شد.

برخی از مقام‌های ارشد کنونی طالبان نیز چندین سال را در این زندان سپری کرده‌اند.

مطالب مرتبط