مذاکرات برای بازگشایی مرز تورخم بی‌نتیجه ماند

سفارت طالبان در پاکستان اعلام کرده است که مذاکرات برای بازگشایی مرز تورخم برای موترها بی‌نتیجه مانده است.

blank

انسداد گذرگاه تورخم به‌روی موترهای باربری، امروز سه‌شنبه، ۲۶ جدی، وارد چهارمین روز خود شد. طی این مدت زیان‌های هنگفت مالی به تاجران و رانندگان وارد شده است.

سردار احمد شکیب؛ کاردار سفارت حکومت طالبان در پاکستان به بی‌بی‎‌سی گفته که مذاکرات مسٔولان دوطرف مرز به هدف رسیدن به توافقی در این زمینه بی‌نتیجه مانده است.

او همچنین گفته است که طرف پاکستانی روی حفظ سیاست گذرنامه و ویزا برای رانندگان افغان پافشاری دارد؛ اما به قول وی این روند دشوار و زمان‌گیر است.

قبلا توافق شده بود که رانندگان موترهای تجاری به صورت استثنایی می‌توانند بدون ویزا و فقط با داشتن برگه شناسایی در دو سوی این مرز تردد کنند.

آقای شکیب افزوده است که در حال حاضر هزاران راننده، پاسپورت ندارند و در عین حال گرفتن ویزا از پاکستان برای راننده‌ها بسیار دشوار بوده است.

او گفته است که راننده‌هایی که برای گرفتن ویزا به پاکستان درخواست می‌دهند باید انتظار بکشند «گاهی در یک ماه برای آن‌ها ویزا می‌دهند یا بعد از دو یا سه ماه» درخواست‌های‌شان رد می‌شود.

همزمان گزارش شده است که سایر گذرگاه‌ها و مسیر انتقالاتی کالای تجاری از افغانستان به پاکستان نیز مسدود شده است.

در همین حال، جان اچکزی؛ وزیر اطلاعات بلوچستان پاکستان گفته است که پاکستان، عبور و مرور از تمام ‌راه‌های رفت‌وآمد با افغانستان را منوط به داشتن اسناد سفر می‌کند.

او افزوده است که داشتن ویزا برای ورود به پاکستان موضوع امنیتی است و به هر قیمتی اجرا خواهد شد.

مقامات طالبان گفته‌اند که امیدوار اند این مشکل از طریق «مذاکرات دیپلماتیک» حل‌وفصل شود.

مطالب مرتبط