رهبر طالبان از «تی‌تی‌پی» خواست که خشونت را کاهش دهند

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که هبت‌الله آخوندزاده؛ رهبر طالبان افغانستان در دیدار اخیرش با مولانا فضل‌الرحمان؛ رهبر حزب جمعیت علمای این کشور گفته است که او از تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) و گروه‌های وابسته به آن خواسته است تا استراتژی خود را در قبال پاکستان بازنگری کنند و خشونت‌شان را کاهش دهند.

blank

رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که هبت‌الله آخوندزاده؛ رهبر طالبان افغانستان در دیدار با مولانا فضل‌الرحمان؛ رهبر حزب جمعیت علمای این کشور خواهان کاهش خشونت از سوی تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) و گروه‌های وابسته به آن شده است.

براساس گزارش اکسپرس تریبون، مولانا فضل‌الرحمان در بازگشت از کابل، پیام هبت‌الله آخوندزاده را به مقام‌های پاکستانی رسانده است.

منابع به اکسپرس تریبون گفته‌ که رهبر طالبان به فضل‌الرحمان گفته است که به رهبری تحریک طالبان پاکستان دستور داده است تا استراتژی خود را در قبال پاکستان بازنگری کند و خشونت‌ها را کاهش دهد.

اکسپرس تریبون افزوده است که مقام‌های پاکستانی در حال ارزیابی پیام رهبر طالبان هستند، اما واکنش اولیه نشان می‌دهد که آنان راضی نیستند.

یکی از منابع آگاه از موضوع گفته است که پیام به تحریک طالبان پاکستان برای کاهش خشونت کارساز نخواهد بود.

این منبع افزوده: «آنچه ما می‌خواهیم یک راه‌حل دائمی برای مشکل است.»

فضل‌الرحمان همچنین به مقام‌های پاکستانی اطلاع داده است که حکومت طالبان معتقد است که گفت‌وگوها تنها راه‌حل برای حل مشکل تحریک طالبان پاکستان است.

به‌گفته‌ این منابع، هبت‌الله آخوندزاده تأکید کرده است که هر دو طرف «مسلمان» بوده و «همه‌ مسلمانان با هم برادر اند. بنابراین، هر دو طرف باید از طریق گفتگو به‌دنبال راه‌حل باشند».

هبت‌الله آخوندزاده افزوده که آماده است برای احیای گفتگوها «دفترهای خوب» در افغانستان ایجاد کند.

پس از بازگشت طالبان به قدرت در افغانستان در آگست ۲۰۲۱، پاکستان مذاکراتی را با گروه تحریک طالبان پاکستان آغاز کرد. این مذاکرات با تسهیل و میانجی‌گری طالبان انجام شد.

در این مذاکرات طالبان پاکستانی در ازای آزادی تعدادی از جنگ‌جویانش آتش‌بس اعلام کرد؛ اما بر اساس گزارش اکسپرس تریبون، آزادی این جنگ‌جویان نتیجه‌ برعکس داشت و آنان سلاح برداشتند و نیروهای امنیتی را هدف قرار دادند.

مذاکرات در نهایت شکست خورد و یک روز قبل از تغییر فرماندهی ارتش در نوامبر ۲۰۲۲، تحریک طالبان پاکستان آتش‌بس را یک‌جانبه لغو کرد.

از آن زمان، حملات در پاکستان افزایش یافته است و دولت این کشور می‌گوید که دیگر حاضر به مذاکره نیست.

منابع گفتند با وجود درخواست مجدد رهبر طالبان افغانستان برای احیای گفت‌وگوها، پاکستان تمایلی به بازنگری در موضع خود ندارد.

در همین حال، برخی منابع گفتند که دیدار فضل‌الرحمان با طالبان یخ را شکسته، زیرا کاهش لفاظی‌ها از طرف طالبان افغانستان قابل مشاهده بود. با وجود این و به‌ گزارش اکسپرس تریبون، ناظران باتوجه به شکاف گسترده بین دو طرف در مورد مسأله‌ی تحریک طالبان پاکستان، نسبت به هرگونه پیشرفت بزرگی تردید دارند.

مطالب مرتبط