طالبان به پاکستان: در صورت عدم توافق گذرگاه‌های تورخم و خرلاچی برای همیشه بسته می‌شود

پس از پنج روز از بسته ماندن گذرگاه تورخم، رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که مذاکرات مقام‌های این کشور و طالبان برای بازگشایی گذرگاه تورخم بی‌نتیجه مانده و طالبان نسبت به بسته شدن همیشگی دو گذرگاه مهم به اسلام‌آباد هشدار داده‌ است.

blank

بربنیاد گزارش روزنامه دان پاکستان، نشستی به هدف پیدا کردن راه‌ حل برای بازگشایی گذرگاه تورخم روز سه‌شنبه، ۲۶ جدی، میان طالبان و مقام‌های پاکستانی برگزار شد.

براساس این گزارش، طالبان به مقام‌های پاکستانی هشدار داده‌‌اند که در صورت دست نیافتن به یک توافق دوجانبه، مرزهای تورخم و خرلاچی با پاکستان را برای همیشه خواهند بست.

منابع به روزنامه دان گفته‌اند که اگر مقام‌های پاکستانی با طالبان به توافق نرسند، این گروه از ادامه گفتگوها با اسلام‌آباد نیز خودداری خواهد کرد.

طالبان به مقام‌های امنیتی پاکستان گفته‌اند که محدودیت‌های جدید برای آنان قابل قبول نیست، زیرا هیچ‌گونه اطلاع رسمی قبلی از اجرای سیاست ویزا به این گروه داده نشده است.

همچنین طالبان از مقام‌های مرزی پاکستانی خواسته‌اند تا اجازه دهند تمامی موترهای باربری افغان که در خاک پاکستان گیر افتاده‌اند، به کشور بازگردند و پس از آن با ایجاد دیوار «سمنتی» در دروازه اصلی، مرز را برای همیشه ببندند.

‌براساس سیاست جدید مقام‌های پاکستانی، عبور از مرز تورخم تنها با ویزا و پاسپورت امکان‌پذیر است و رانندگانی که ویزا و پاسپورت ندارند، نمی‌توانند از این گذرگاه عبور کنند.

در واکنش به این اقدام پاکستان، طالبان نیز به موترهای باربری پاکستانی اجازه ورود به افغانستان را نداده‌اند.

این در حالی است که منابع محلی روز گذشته در ولایت خوست گزارش دادند که مسئولان مرزی پاکستان پس از گذرگاه تورخم، مرز «غلام خان» در این ولایت را نیز به ‌روی رفت‌وآمد موترهای باربری مسدود کرده‌اند.

به‌گفته‌ منابع، این مرز به روی ترانزیت موترهای باربری مسدود شده است.

مطالب مرتبط