طالبان دو فعال رسانه‌ای را بازداشت کردند

مرکز خبرنگاران افغانستان از بازداشت دو فعال رسانه‌ای دیگر توسط طالبان خبر داده و اعلام کرده است که استخبارات این گروه در کابل دو نفر از مسئولان یک خبرگزاری را بازداشت کرده‌ است.

blank

مرکز خبرنگاران افغانستان، روز جمعه، ۲۹ جدی، اعلام کرده است که احمدجواد رسولی و عبدالحق حمیدی، دو خبرنگار خبرگزاری «گردش اطلاعات»، از سوی اداره‌ استخبارات طالبان در کابل احضار و بازداشت شده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان ضمن ابراز نگرانی از بازداشت این دو خبرنگار، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان شده است.

به‌گفته‌ مرکز خبرنگاران، احمدجواد رسولی؛ صاحب امتیاز و عبدالحق حمیدی؛ مدیرمسؤل خبرگزاری «گردش اطلاعات» هستند.

گفته می‌شود که این رسانه‌ اوایل امسال به‌گونه‌ رسمی در کابل آغاز به فعالیت کرده است.

بستگان احمدجواد رسولی و عبدالحق حمیدی در تماس با مرکز خبرنگاران افغانستان گفته‌اند که این دو خبرنگار صبح روز پنج‌شنبه هفته گذشته، از سوی استخبارات طالبان در کابل بازداشت شده‌اند.

تاکنون دلیل بازداشت این خبرنگاران روشن نیست و سخنگویان طالبان در این زمینه اظهار نظری نکرده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان گفته است که براساس قانون رسانه‌های همگانی، شکایات از خبرنگاران و رسانه‌ها باید از طریق کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخطی‌های رسانه‌ای پیگیری شود، اما این کمیسیون در عمل به حاشیه رفته است و اداره‌ی استخبارات طالبان با بازداشت خودسرانه خبرنگاران، فضای ترس و وحشت ایجاد کرده است.

به‌ گفته‌ این مرکز، در سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۶۸ مورد نقض حقوق خبرنگاران در کشور ثبت شده که ۶۱ مورد آن بازداشت خبرنگاران بوده است.

این در حالی است که طالبان برخی از خبرنگاران را محاکمه و به زندان نیز محکوم کرده‌اند.

سلطان‌علی جوادی؛ مدیرمسئول رادیو «نسیم» در دایکندی از سوی دادگاه طالبان به یک سال زندان محکوم شده است و در حال حاضر در زندان به‌سر می‌برد.

مطالب مرتبط