شورای مقاومت خواستار حضور در نشست سازمان ملل شد

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان از سازمان ملل متحد خواسته است که به این شورا فرصت حضور در نشست آینده نمایندگان ویژه‌ کشورها که به میزبانی سازمان ملل در دوحه قطر با موضوع افغانستان برگزار می‌شود، داده شود.

این شورا امروز (شنبه، ۳۰ جدی) با نشر اعلامیه‌‌ای گفته است: « این شورا به‌عنوان چتر بزرگ و تأثیرگذار سیاسی که نمایندگی بخش اعظم مردم افغانستان را با خود دارد، می‌تواند صدای برحق مردم را به گوش جهانیان برساند.»

در اعلامیه آمده است: «در عین حال باور ما این است که در کنار سهم‌دهی به حضور جریان‌های مؤثر سیاسی در این‌گونه نشست‌ها، نمایندگان واقعی جامعه‌ی مدنی، فعالان زن، به‌ویژه نمایندگان بانوان معترض، رسانه‌ها و فعالان حقوق بشر نیز نقش مثبت و سازنده داشته باشند و ملل متحد باید همگان را در پروسه‌های بعدی سهیم سازد.»

«شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» با اشاره به محدودیت‌ها و رفتارهای طالبان گفته است که اکنون در افغانستان فضای خفقان کامل حاکم شده است.

این شورا گفته است که در چنین وضعیتی، توجه جامعه‌ جهانی بر حل معضل کنونی افغانستان بیش از هر زمان دیگر اجتناب‌ناپذیر می‌نماید.

در اعلامیه این شورا آمده است: «تجربه‌ی بیش از دو سال و نیم گذشته نشان داده است که تداوم سلطه‌ گروه طالبان نه‌ تنها منجر به نقض کامل حقوق بشر گردیده است که با تربیت و حمایت بیش از ۲۲ گروه تروریستی در قلمرو تحت سلطه‌ خود، ‌به‌ویژه در ولایت‌های شمال و شمال‌شرق کشور، به رشد تروریسم در منطقه کمک کرده است. هرگونه تلاش برای کشاندن این گروه در نشست‌های منطقوی و بین‌المللی به تقویت بیشتر تروریسم می‌انجامد.»

پیش از این، طالبان که هنوز حکومت آنان به رسمیت شناخته نشده است نیز خواهان حضور در این نشست و دیگر نشست‌های مهم بین‌المللی در مورد افغانستان شده بودند.

گفتنی است که قرار است به زودی، نشستی با محوریت مساله افغانستان به میزبان سازمان ملل در دوحه برگزار شود. در این نشست ، نمایندگان ویژه کشورها در امور افغانستان حضور خواهند یافت تا در مورد نقشه راه سازمان ملل در مورد افغانستان گفتگو کنند.

مطالب مرتبط