فعالان حقوق‌ بشر خواهان رهایی شهروند امریکایی از بند طالبان شدند

شماری از فعالان حقوق بشر و خانواده رایان کوربت، یکی از گروگان‌های امریکایی که قبلا توسط طالبان بازداشت شده بود، در یک حرکت اعتراضی خواستار آزادی او از بند این گروه شدند.

blank

شماری از فعالان حقوق بشر و خانواده رایان کوربت، یکی از گروگان‌های امریکایی نزد طالبان، روز شنبه، ۳۰ جدی با راه‌پیمایی خواهان آزادی او از بند طالبان شدند.

دمی هستر، یکی از فعالان حقوق بشر روز گذشته با نشر تصویری از معترضان در شبکه اجتماعی ایکس گفته است که کوربت بیش از ۵۰۰ روز می‌شود به‌گونه «غیرقانونی» در بازداشت طالبان به‌سر می‌برد.

هستر افزوده: «دردی که این امر برای فرزندان، همسر و والدینش ایجاد کرده است غیرقابل درک و دلخراش است.»

او بازگشت دوباره این زندانی به امریکا را یک موضوع حزبی نه؛ بلکه یک مسأله انسانی عنوان کرده است.

طالبان رایان کوربت را در ماه آگست ۲۰۲۲ به گروگان گرفته‌اند.

هنوز مشخص نیست که این شهروند امریکایی به چه اتهامی بازداشت شده است.

پیش از این، آنا کوربت، همسر رایان کوربت گفته بود که طالبان شهروندان امریکایی از جمله شوهرش را «بدون ‌توجیه» و برای مقاصد سیاسی بازداشت کرده‌اند.

او دو ماه پیش در جلسه استماعیه‌ کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا گفت که طالبان همسرش را از ۱۵ ماه به این‌سو در سلول‌های انفرادی نگه‌داری و او را لت‌وکوب می‌کنند.

او با انتقاد از دولت بایدن گفت: «شوهرم تلاش می‌کرد تا کار خوبی برای مردم افغانستان انجام دهد. ما می‌دانیم که امریکا و طالبان در زمینه آزادی او اقدام نمی‌کنند.»

بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال، یک مقام ارشد امریکایی چندی پیش گفته بود که طالبان در بدل رهایی رایان کوربت خواستار آزادی محمدرحیم الافغانی شدند که از سال ۲۰۰۸ به این‌سو در زندان گوانتانامو به‌سر می‌برد.

این در حالی است که طالبان سال گذشته در پی یک توافق با واشنگتن مارک فریکس؛ سرباز کهنه‌کار نیروی دریایی امریکا را در بدل رهایی بشیر نورزی که متهم به قاچاق هیرویین به ارزش ۵۰ میلیون دالر به این کشور بود آزاد کردند.

در همین حال، طالبان بدون ارائه ارقام مشخص تایید کردند که شماری از شهروندان امریکایی در بند این گروه هستند.

مطالب مرتبط