طالبان خبرنگار یک رسانه جاپانی را بازداشت کردند

مرکز خبرنگاران افغانستان از بازداشت خبرنگار یک رسانه‌ جاپانی توسط طالبان خبر داده و گفته است که این گروه خبرنگار افغانستانی یک رسانه‌‌ جاپانی را بازداشت کرده‌اند.

مرکز خبرنگاران افغانستان اعلام کرده است که استخبارات طالبان سید احسان اکبری؛ خبرنگار خبرگزاری «کیودو»‌ جاپان را از شهر کابل بازداشت کرده است.

این مرکز به نقل از سید امیر اکبری، برادر این خبرنگار نوشته است که او روز چهارشنبه هفته گذشته به مرکز رسانه‌های طالبان احضار و سپس بازداشت شده است.

در اعلامیه این نهاد به نقل از برادر این خبرنگار آمده: «صبح روز بعد، کارمندان استخبارات، احسان را با خود به دفتر خبرگزاری کیودو در شهرنو کابل می‌برند و کمپیوتر لپ‌تاپ و کمره‌ عکاسی او را ضبط می‌کنند و دوباره در همان روز او را مجبور می‌کنند به خانه‌اش زنگ بزند که موبایل هوشمند‌ش را به کارمندان استخبارات که به دروازه‌ خانه می‌آیند تحویل بدهند.»

بر اساس اعلامیه‌ مرکز خبرنگاران افغانستان، برادر این خبرنگار می‌گوید که در چهار روز گذشته «هیچ خبری از وضعیت احسان اکبری ندارند و هیچ مرجعی نیز در این زمینه پاسخگو نمی‌باشد».

مرکز خبرنگاران افغانستان نگرانی خود را در مورد بازداشت این خبرنگار ابراز کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قیدوشرط او شده است.

این مرکز همچنین از استخبارات طالبان خواسته: «به روند بازداشت گسترده‌ خبرنگاران که باعث تشدید ترس و خودسانسوری خبرنگاران و رسانه‌های آزاد شده است، پایان دهد.»

این سومین مورد بازداشت خبرنگاران در یک هفته‌ اخیر از سوی طالبان است.

بر اساس اطلاعات منتشرشده، این گروه پنج‌شنبه هفته‌ گذشته دو خبرنگار خبرگزاری «گردش اطلاعات» را از کابل بازداشت و شب گذشته آزاد کردند.

در همین حال،  منابع محلی می‌گویند که این گروه در ولسوالی جاغوری ولایت غزنی خادم‌حسین احمدی؛ مسئول «رادیو جاغوری» را بازداشت کرده‌ و هنوز از سرنوشت او اطلاعی در دست نیست.

مطالب مرتبط