وال استریت ژورنال از توانایی های حماس در جنگ غزه پرده برداشت

وال استریت ژورنال به نقل از سازمان‌های اطلاعاتی امریکا نوشته است که نیروهای اسرائیلی «تنها ۲۰ تا ۳۰ درصد »از نیروهای حماس را کشته‌اند و این آمار نشانه‌ای از «تاب‌آوری و توانایی» این گروه برای ترمیم خویش پس از ماه‎‌ها جنگ است.

blank

بنابر این ارزیابی، این آمار از هدف اسرائیل که «نابودی» حماس اعلام شده بود، «بسیار دورتر» است.

به گفته این مقامات این آمار نشانه‌ای از «تاب‌آوری و توانایی» این گروه برای ترمیم خویش پس از ماه‎‌ها جنگی است که ویرانی گسترده در باریکه‌ غزه به بار آورده است.

به گفته مقامات امریکایی، برآورد خسارت‌ها نشان می‌دهد که حماس همچنان مهمات کافی برای ماه‌ها ادامه حملات به اسرائیل و همچنین نیروهای اسرائیلی در غزه را در اختیار دارد.

بنابر یک گزارش طبقه‌بندی شده، این گروه همچنین در تلاش است تا نیروی پولیس خود را در بخش‌هایی از شهر غزه «بازسازی» کند.

بنابر گزارش‌های محرمانه‌ای که مقام‌های امریکایی نیز آنها را تایید کرده‌اند، حماس در تلاش است تا بخشی از پولیس شهری خود را بازسازی کند. برخی از مقام‌های اسرائیلی نیز اذعان کرده‌اند که با وجود تهاجم هوایی و زمینی در داخل غزه که به کشته‌شدن هزاران نفر انجامید، هدف نابودی حماس که از سال ۲۰۰۷ این باریکه را اداره می‌کرد محقق نشده است.

در گزارش وال استریت ژورنال، به نقل از تحلیلگران امور نظامی آمده که نیروهای حماس «تاکتیک»‌های خود را با وضعیت جدید تطبیق داده‌اند و عملا در «گروه‌های کوچک‌تر» بین خطوط تهاجمی دشمن پنهان می‌شوند.

این در حالی است که بنا بر گزارش مقام‌های صحی در غزه شمار کل کشته‌شدگان از ۲۵ هزار نفر گذشت. هنوز از سرنوشت هزاران نفر دیگر که ممکن است در زیر آوارها جان داده باشند خبری در دست نیست.

مطالب مرتبط