عراق حملات امریکا را «خصمانه» خواند

به دنبال اعلام فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) مبنی حمله بر مواضع کتائب حزب‌الله در عراق، بغداد می‌گوید: حمله امریکا بر «مواضع ارتش» این کشور «اقدام خصمانه» است.

blank

دفتر نخست‌وزیری عراق، امروز چهارشنبه، ۴ دلو، در بیانیه‌ای اعلام کرد که حملات امریکا بر مواضع ارتش عراق منجر به «تشدید غیرمسئولانه» و «نقض حاکمیت» این کشور خواهد شد.

این در حالی است که امریکا از حمله به مواضع کتائب حزب‌الله و گروه‌های شبه‌ نظامی در خاک عراق خبر داد.

ساعتی بعد رسانه‌های ایرانی گزارش دادند که «گروه‌های مقاومت»، در اقدامی تلافی‌جویانه، پایگاه نیروهای امریکایی در میدان نفتی کونیکو در ولایت دیرالزور سوریه را با موشک هدف قرار داده‌اند.

لوید آستین؛ وزیر دفاع امریکا اعلام کرد که این کشور در حملاتی «متناسب» «گروه شبه نظامی کتائب حزب‌الله و سایر گروه‌های وابسته به ایران» را هدف قرار داده‌ است.

حملات علیه شبه نظامیان شیعه عصر روز گذشته صورت گرفته است.

وزارت دفاع امریکا گزارش داده که نیروهای این کشور علیه سه پایگاه یا تاسیسات شبه نظامیان مورد حمایت ایران حملاتی انجام داده‌اند.

دولت عراق در بیانیه‌ای گفته است که «عراق این عملیات را به عنوان اقدامی خصمانه در نظر خواهد گرفت که سال‌ها همکاری را تضعیف می‌کند.»

این حملات چهار روز پس از آن صورت می‌گیرد که پایگاه نظامی عین‌الاسد عراق که نیروهای امریکایی هم در آنجا مستقر اند، هدف ۱۷ راکت و موشک قرار گرفت و موجب انتقال ۴ نفر از نظامیان امریکایی به شفاخانه شد.

پنتاگون می‌گوید از زمان آغاز جنگ اسرائیل-غزه (اواسط اکتبر گذشته) شبه نظامیان مورد حمایت ایران ۱۵۰ حمله علیه مواضع نیروهای امریکا در عراق و سوریه انجام داده‌اند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داده است که حمله تازه امریکا در روز سه‌شنبه ساعاتی بعد از آن بود که پنتاگون گفت که پیکارجویان در عراق دو حمله پهپادی به پایگاه عین‌الاسد انجام داده‌اند.

وال استریت ژورنال نیز گزارش داده است که مقام‌های پنتاگون به حمله روز سه‌شنبه شبه‌نظامیان به عین‌الاسد اذعان کردند اما گفتند که جزئیات کمی درباره آن وجود دارد.

همزمان رسانه‌های ایران گزارش می‌دهند که ساعاتی بعد از حملات آمریکا به شبه نظامیان شیعه در عراق، یک پایگاه آمریکا در میدان نفتی کونیکو در ولایت دیرالزور سوریه هدف قرار گرفته است.

روز شنبه چندین موشک و راکت به پایگاه عین‌الاسد در خاک عراق شلیک شد که موجب مجروح شدن چند سرباز آمریکا مستقر در آنجا شد.

در پی آن حمله چند پرسنل امریکایی به علت آنچه جراحات مغزی گزارش شد به مراکز درمانی منتقل شدند. پنتاگون می‌گوید همه آنها اکنون به محل کار خود بازگشته‌اند.

دولت عراق آن حمله پهپادی در قلب بغداد را به‌شدت محکوم کرد؛ اما پنتاگون با دفاع از آن گفت که طی آن حمله، پهپادهای آمریکا یکی از رهبران گروه‌های شبه‌نظامی را هدف قرار دادند؛ کسی که بنا بر ادعای آمریکا، مسئول حملات اخیر به نیروهای ایالات متحده در خاک عراق و سوریه بوده است.

این حمله خشم گروه‌های متحد ایران را برانگیخت. آن‌ها خواستار پایان دادن به حضور ائتلاف در عراق هستند.

مطالب مرتبط