دادگاه لاهه دستور آتش‌بس در غزه را صادر نکرد؛ اما خواستار جلوگیری از نسل‌کشی شد

دادگاه بین‌المللی دادگستری لاهه که براساس شکایت افریقای جنوبی از رژیم اسراییل، پرونده‌ «نسل‌کشی» در غزه را بررسی می‌کند، برخلاف درخواست افریقای جنوبی، دستور آتش‌بس و توقف جنگ را صادر نکرد؛ اما خواهان اقدامات فوری برای جلوگیری از نسل‌کشی در غزه شد.

blank

دادگاه بین‌المللی دادگستری در لاهه روز جمعه، ۶ دلو، در حکمی از رژیم اسراییل خواست که از اقدامات «نسل‌کشی» علیه فلسطینی‌ها جلوگیری کند و زمینه‌ کمک‌های بشردوستانه به غیرنظامیان را فراهم سازد.

دیوان بین المللی دادگستری لاهه روز گذشته در حکمی به رژیم اسراییل دستور داد تا یک رشته اقدامات فوری را در غزه اتخاذ کند؛ اما از صدور دستور برقراری آتش‌بس در جنگ این کشور و حماس خودداری کرد.

براساس اظهارات قاضی این دادگاه، اسراییل باید تمام توانش را برای توقف نسل‌کشی در غزه به کار گیرد، امکان ورود هرچه سریع‌تر کمک‌های ضروری به این منطقه را فراهم کند و از تحریک مستقیم به نسل‌کشی در جریان این جنگ، جلوگیری و محرکین آن را مجازات کند.

جلسه روز گذشته در دادگاه بین‌المللی لاهه بخشی از پرونده‌ای است که توسط افریقای جنوبی مطرح شده و در آن رژیم اسرائیل را به «ارتکاب به نسل‌کشی» علیه فلسطینیان متهم می‌کند.

رژیم اسراییل به شدت این اتهام را رد کرده و انتظار نمی‌رود که دادگاه برای چندین سال در مورد این ادعا تصمیم‌گیری کند.

در جریان دادگاه، قاضی جون داناهیو تایید کرد که دادگاه عالی سازمان ملل صلاحیت رسیدگی به پرونده نسل‌کشی علیه اسراییل را دارد.

او گفت که افریقای جنوبی وجهه قانونی برای طرح دعوی علیه رژیم اسرائیل به اتهام ارتکاب به نسل‌کشی را دارد و هر کشوری که کنوانسیون مقابله با نسل‌کشی را امضا کرده است، می‌تواند علیه کشور دیگری مساله نسل‌کشی را مطرح و شکایت کند.

قاضی جون داناهیو همچنین گفت که افریقای جنوبی حق دارد که اختلاف با اسرائیل را در مورد نقض تعهدات طبق کنوانسیون مورد نظر مطرح کند.

بر اساس کنوانسیون نسل‌کشی سازمان ملل متحد، مصوب سال ۱۹۴۸، تلاش عمدی برای نابود کردن تمام یا بخشی از یک گروه بر اساس ملیت، قومیت،‌ نژاد یا مذهب آن نسل‌کشی محسوب می‌شود.

قاضی این دادگاه در بخش دیگری از صحبت‌هایش به وضعیت انسانی در غزه اشاره کرد و به نقل از مارتین گریفیث؛ هماهنگ‌کننده امدادرسانی سازمان ملل گفت که «غزه به محل مرگ و ناامیدی تبدیل شده است.»

قاضی دادگاه عالی سازمان ملل گفت که یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در غزه آواره شده‌اند و این منطقه محصور «غیرقابل سکونت» شده است.

در همین حال او خاطرنشان کرد آماری که از غزه منتشر می‌شود را به طور مستقل نمی‌توان تایید کرد.

او گفت که یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اکنون در پناهگاه‌های سازمان ملل هستند و به همه نیازهای ضروری دسترسی ندارند.

در دادگاه روز گذشته همچنین ضمن ابراز نگرانی نسبت به سرنوشت اسیرانی که در دست حماس هستند خواسته شد که این افراد فورا آزاد شوند.

در همین حال، این رای دیوان بین‌المللی دادگستری با واکنش‌هایی نیز همراه شده است.

سیریل رامافوسا؛ رییس‌ جمهور آفریقای جنوبی گفته است همه کسانی که دیوان بین‌المللی دادگستری را به رسمیت می‌شناسند، از جمله اسرائیل، باید به حکم این دادگاه احترام بگزارند.

رامافوسا پس از رای دادگاه در مورد درخواست ارائه شده توسط کشورش، گفت که آفریقای جنوبی انتظار دارد اسرائیل، «به عنوان کشوری که خود را دموکراسی می‌نامد و به عنوان کشوری که به حاکمیت قانون احترام می‌گزارد» باید از این حکم تبعیت کند.

بنیامین نتانیاهو؛ نخست‌وزیر رژیم اسراییل اما نسبت به حکم دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه واکنش منفی نشان داده و گفته است که اسراییل «به دفاع از خود و شهروندانش با پایبندی به قوانین بین‌المللی ادامه خواهد داد.»

مقامات حماس از حکم دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه استقبال کردند.

سامی ابوزهری؛ یکی از مقامات ارشد حماس به خبرگزاری رویترز گفت: «حکم دیوان بین‌المللی دادگستری تحول مهمی است که به انزوای اشغالگر (اسرائیل) و افشای جنایات آن در غزه کمک می‌کند. ما خواهان وادار کردن اشغالگران به اجرای تصمیمات دادگاه هستیم.»

در همین حال، رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که ابراهیم رئیسی؛ رییس جمهور ایران هم در تماس تلفونی با سیریل راماپوزا؛ رییس جمهوری آفریقای جنوبی،‌ اقدام این کشور در شکایت از اسرائیل به دیوان بین المللی دادگستری در لاهه را ستود.

حسین امیرعبداللهیان؛ وزیر خارجه ایران هم به دولت آفریقای جنوبی تبریک گفته است.

دیده‌بان حقوق بشر نیز حکم دیوان بین‌المللی دادگستری را «حکمی مهم» توصیف کرده و گفته است که با این حکم «اسرائیل و متحدانش متوجه می‌شوند که برای جلوگیری از نسل‌کشی و جنایات بیشتر علیه فلسطینیان در غزه، اقدام فوری لازم است».

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *