نشریه بریتانیایی: ارتش پاکستان از داعش در افغانستان حمایت می‌کند

یک نشریه معتبر بریتانیایی به نقل از منابع خود گزارش داده است که ارتش پاکستان به‌دنبال فرستادن جنگجویان داعش به خاک افغانستان تحت حاکمیت طالبان است.

نشریه بریتانیایی «سندی‌ گاردین»، امروز یک‌شنبه، ۸ دلو، با اشاره به درگیری چند روز پیش مرزبانان پاکستانی با طالبان در ولسوالی سرکانوی کنر گزارش داده است که این درگیری حین تلاش ارتش پاکستان برای عبور دادن اعضای داعش به افغانستان رخ داده است.

احسان‌الله احسان؛ فرمانده پیشین «تی‌تی‌پی» در گفتگو با سندی گاردین، پاکستان را متهم به تلاش نفوذ با استفاده از داعش در خاک افغانستان کرده است.

بربنیاد اظهارات او، جنگجویان داعش با عبور از پایگاه‌های مرزی پاکستان با طالبان درگیری شده‌اند و دوباره به‌سمت نیروهای پاکستانی فرار کرده‌اند.

آقای احسان تصریح کرده: «طالبان برای از بین بردن عناصر داعش، مواضع نیروهای پاکستانی را با سلاح‌های سنگین هدف قرار دادند که در پاسخ به آن، طرف پاکستانی نیز از توپخانه استفاده کرد.»

او همچنین خاطرنشان کرده است: «جنگجویان داعش در آن‌جا از حمایت کامل ارتش پاکستان برخوردار بودند و از سوی ارتش این کشور مورد حمایت نظامی قرار می‌گرفتند که مورد توجه طالبان قرار گرفت.»

در همین حال، یک مقام ارشد طالبان که نامی از او در گزارش برده نشده، اظهارات این فرمانده پیشین تی‌تی‌تی را نیز تایید کرده است.

طالبان و اسلام‌آباد تاکنون در این مورد ابراز نظری نکرده‌اند.

این در حالی است که پیش از این مقام‌های ارشد پاکستانی در نشست‌های بین‌المللی شاخه خراسان گروه داعش را تهدید جدی به افغانستان و کشورهای همسایه عنوان کرده‌‌اند.

از سوی دیگر، روابط طالبان و پاکستان بر سر حمایت این گروه از جنگ‌حویان تی‌تی‌پی از سال گذشته میلادی به‌ این‌سو متشنج شده است.

مطالب مرتبط