تعلیق کمک های مالی اتحادیه اروپا به «آنروا»

اتحادیه اروپا اعلام کرد، تا پایان مراحل تحقیقات در مورد اتهامات اسرائیل در ارتباط با نقش کارکنان آژانس امداد سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) در عملیات طوفان الاقصی،کمک‌های امدادی به فلسطین از مسیرهای دیگری ادامه می‌یابد.

blank

در بیانیه اتحادیه اروپا که یک نسخه آن در وبسایت کمیسیون اروپا منتشر شد آمده است که در حال حاضر، هیچ کمک مالی اضافی به (آنروا) تا پایان فبروری پیش بینی نشده است. «اما کمک‌های بشردوستانه به فلسطینی‌ها در غزه و کرانه باختری از طریق سازمان‌های شریک ادامه خواهد یافت».

بر اساس بیانیه یادشده، کمیسیون اروپا پس از تکمیل مراحل تحقیقات، درباره تداوم کمک‌های مالی به آنروا تصمیم‌ می‌گیرد.

 این نهاد اروپایی، این انتظار را از آنروا مطرح کرده است که با انجام تحقیقات توسط کارشناسان مستقل خارجی موافقت کند تا فرآیند کارها سریع‌تر انجام شود.

تاکنون شماری از کشورهای اروپایی کمک‌های مالی خود را به آنروا، در پی اتهام‌ رژیم اسرائیل علیه این نهاد بین‌المللی به حالت تعلیق درآورده‌اند.

هفته پیش یک مقام ارشد سازمان ملل اعلام کرد که مقامات اسرائیلی، اطلاعاتی را در مورد ادعای دخالت چند کارمند آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) در حملات ۷ اکتبر در اختیار این نهاد قرار داده اند که تحقیقات درباره این افراد آغاز شده است.

فیلیپ لازارینی رئیس آژانس امداد و کار سازمان ملل برای آوارگان فلسطینی (آنروا) روز جمعه به وقت محلی در بیانیه ای گفت که “فورا” قراردادهای کارکنانی را که گفته می شود در حملات ۷ اکتبر ۲۰۲۳ به اسرائیل دست داشته اند، فسخ می کند.

در پی این اتهامات رژیم اسرائیل، برخی کشورها کمک هایشان را به آژانس سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی (آنروا)  به حالت تعلیق در ‌آوردند .

در تازه‌ترین مورد ژاپن و اتریش اعلام کردند که اعطای کمک به آژانس سازمان ملل متحد برای پناهندگان فلسطینی (آنروا) را به حالت تعلیق در می‌آورند.

امریکا، بریتانیا، آلمان و ایتالیا هم از جمله کشورهایی هستند که ظرف روزهای اخیر کمک‌های مالی‌شان به این آژانس را به حالت تعلیق درآورده‌اند.

آنروا گفته است در حالی که «نیاز به کمک‌های بشردوستانه در غزه ساعت به ساعت در حال افزایش است تعلیق کمک‌ها به این آژانس «بسیار مایوس‌کننده» است.

درهمین حال آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفته است که از شنیدن این اتهامات «شوکه» شده است، اما از کشورهای کمک کننده درخواست کرده است تا با ادامه کمک‌های خود«تداوم اقدامات کمک‌رسانی آنروا» را تضمین کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *