رایزنی مقام‌های ازبکستان، ایران و انگلیس درباره افغانستان

وزارت خارجه ازبکستان اعلام کرده است که نماینده‌ ویژه این کشور با مقام‌های ایرانی و بریتانیایی درباره‌ افغانستان گفتگو کرده است.

blank

وزارت خارجه‌ ازبکستان از گفتگوی عصمت‌الله ایرگاشف؛ نماینده‌ ویژه رییس‌ جمهور این کشور در امور افغانستان با مقام‌های ایرانی و بریتانیایی خبر داده و گفته که آقای ایرگاشف روز دوشنبه، ۹ دلو، با علی باقری کنی؛ معاون وزیر خارجه‌ ایران در مورد تلاش‌های دو کشور برای گسترش همکاری‌ها در زمینه‌ افغانستان تبادل نظر کرده‌اند.

در خبرنامه‌ وزارت خارجه‌ ازبکستان آمده است که دیپلمات ارشد ایران بر مشارکت فعال ازبکستان در برقراری صلح بلندمدت و پایدار در افغانستان تأکید کرده است.

این وزارت گفته است که مقام‌های ازبکستانی و ایرانی تمایل کشورهای‌شان را برای توسعه اقدامات مشترک در حل بحران بشردوستانه در افغانستان و صلح در این کشور ابراز کردند.

در همین حال، وزارت خارجه‌ ازبکستان در خبرنامه‌ دیگر از گفتگوی مجازی عصمت‌الله ایرگاشف با اندرو مک کوبری؛ نماینده‌ ویژه نخست‌وزیر بریتانیا در امور افغانستان و پاکستان نیز خبر داده است.

براساس این خبرنامه دو طرف در مورد وضعیت فعلی ازبکستان و همکاری بریتانیا در مورد افغانستان گفتگو کرده‌اند.

به‌گفته‌ وزارت خارجه‌ ازبکستان، نماینده‌ ویژه این کشور با دیپلمات بریتانیایی درباره‌ نشست آتی نمایندگان ویژه در امور افغانستان در ماه فبروری در دوحه قطر نیز صحبت کرده‌اند.

دوطرف نشست دوحه را در هماهنگی تلاش‌های جامعه‌ جهانی در یافتن راه‌حل‌های مؤثر برای ایجاد ثبات در افغانستان و همچنین ارائه کمک‌های بشردوستانه به مردم این کشور مهم دانسته‌اند.

قرار است به روزهای ۱۸ و ۱۹ فبروری نشست تعقیبی نمایندگان ویژه‌ کشورها و سازمان‌های منطقه‌ای در دوحه به میزبانی دبیرکل سازمان ملل برگزار شود.

هدف از برگزاری این نشست بحث در مورد چگونگی رویکرد افزایش مشارکت بین‌المللی درباره‌ی افغانستان به‌گونه‌ی منسجم، هماهنگ و ساختاریافته با در نظرگرفتن توصیه‌های ارزیابی مستقل در مورد این کشور گفته شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *