شورای امنیت: القاعده در افغانستان ۸ اردوگاه آموزشی و چندین مدرسه دارد

شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره فعالیت گسترده القاعده در افغانستان هشدار داده و اعلام کرده است که القاعده ۸ کمپ آموزشی جدید و چندین مدرسه‌ در افغانستان ایجاد کرده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با نشر گزارش تازه‌ای اعلام کرده است که طالبان روابط خود با القاعده را حفظ کرده و القاعده ۸ کمپ آموزشی جدید در افغانستان ایجاد کرده است.

براساس گزارش شورای امنیت، چهار کمپ القاعده در ولایت‌های غزنی، لغمان، پروان و ارزگان ایجاد شده و این سازمان یک انبار تسلیحاتی در پنجشیر ایجاد کرده است.

در گزارش شورای امنیت آمده است که روابط طالبان و القاعده همچنان نزدیک است و این گروه توانسته خود را در یک حالت «نگه‌دارنده» در افغانستان تحت کنترل طالبان حفظ کند.

براساس این گزارش، مقام‌های ارشد القاعده در افغانستان حضور دارند و این گروه همچنان تهدیدی برای این کشور و فراتر از آن است.

شورای امنیت سازمان ملل افزوده که طالبان در تلاش کمتر دیده شدن روابط خود با القاعده است.

در این گزارش آمده که برخی فرماندهان عملیاتی طالبان روش کار و ایدئولوژی مشترک با القاعده دارند، اما جاه‌طلبی جهانی این گروه را ندارند.

شورای امنیت گفته که تلاش‌های طالبان برای محدود کردن برخی فعالیت‌های القاعده، منجر به ایجاد اختلاف میان این دو گروه نیز شده است.

در همین حال، در گزارش آمده است که اعضای باقی‌مانده و قدیمی القاعده در افغانستان توانایی برنامه‌ریزی و سازماندهی حملات بزرگ را ندارند. یک عضو شواری امنیت گفته که تعداد رهبران ارشد القاعده در افغانستان که روابط تاریخی با طالبان دارند، کمتر از ده تن است.

در گزارش آمده که شماری از کشورهای عضو شورای امنیت، درباره افرادی سخن زدند که گفته می‌شود برای برقراری ارتباط میان سیف‌العدل؛ رهبر القاعده «مستقر در ایران» و سایر اعضای ارشد آن در افغانستان، از جمله عبدالرحمن الغامدی، سفر کرده‌اند.

در همین حال، یک کشور عضو حضور اعضای القاعده در ایران را رد کرده است.

در گزارش همچنین آمده که شش تن اعضای القاعده برای پیوستن به واحد «کتیبه عمر فاروق» تحت رهبری «ابواخلاص المصری» به شرق افغانستان منتقل شده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل در گزارش خود تاکید کرده که القاعده هشت کمپ آموزشی جدید در افغانستان ایجاد کرده است.

طبق این گزارش، حکیم المصری، از اعضای القاعده مسئول کمپ‌های آموزشی و آموزش بمبگذاری انتحاری برای اعضای تحریک طالبان پاکستان در کنر است.

شورای امنیت همچنین گفته که پنج مدرسه القاعده در ولایت‌های لغمان، کنر، ننگرهار، نورستان و پروان فعالیت دارند.

گروه القاعده همچنین تاسیساتی را در ولایت‌های هلمند، هرات، فراه و کابل در اختیار دارد.

شورای امنیت سازمان ملل در گزارش جدیدی اعلام کرده که چندین حمله تحریک طالبان پاکستانی از داخل افغانستان حمایت شده است.

در گزارش همچنین آمده است که شماری از فرماندهان تی‌تی‌پی و خانواده‌های آنها، بسته‌های کمکی منظم از سوی طالبان دریافت می‌کنند.

شورای امنیت در این گزارش که نهم دلو منتشر شده، از افزایش تعداد اعضای طالبان که به تی‌تی‌پی پیوسته‌اند، خبر داده است.

طبق این گزارش، برخی اعضای گروه طالبان افغان حمایت از تحریک طالبان پاکستانی را «وجیبه دینی» خود می‌دانند.

در گزارش گفته شده که «پیشرفت قابل توجه افزایش شهرودان افغان» در صفوف تحریک طالبان پاکستانی ارزیابی شده است.

در گزارش آمده که گروه طالبان افغان عموما با اهداف تحریک طالبان پاکستانی هم‌نوا‌ اند.

شورای امنیت همچنین گفت که القاعده نیز علاوه بر ارائه تجهیزات و تسلیحات به تحریک طالبان پاکستانی، به آموزش نیروهای این گروه برای اجرای عملیات‌های برون‌مرزی کمک کرده است.

در این گزارش آمده که بازداشت کوتاه‌مدت ۷۰ تا ۲۰۰ تن از اعضای تحریک طالبان پاکستانی به دست طالبان افغان و جابه‌جایی آنها در شمال افغاستان، به خاطر منحرف کردن فشارهای اسلام‌آباد مبنی‌بر مهار تی‌تی‌تی در افغانستان صورت گرفته است.

طبق این گزارش، تحریک طالبان پاکستانی علاوه بر عملیات ضدپاکستان، دست به ترور شماری از افراد طالبان نیز زده است که به داعش خراسان پیوسته‌اند.

شورای امنیت در گزارش خود گفته که به رغم از دست دادن قلمرو و همچنین تلفات، فرسایش نیروها از جمله رهبران بلندپایه و در سطح میانه، داعش همچنان تهدیدی برای افغانستان و منطقه است.

اهداف گروه داعش در افغانستان در نخست شیعیان، در رده دوم طالبان و سپس غیرنظامیان‌اند.

شورای امنیت گفته که حمله‌های داعش در نتیجه فشارهای طالبان و نفوذ «خوب» این گروه بر داعش خراسان کاهش یافته است.

در گزارش آمده که گروه‌هایی نظیر «جنبش اسلامی ازبکستان»، «اتحادیه جهاد اسلامی» و «خطیبه اما بخاری» همچنان در افغانستان فعال‌اند. گروه «جماعت انصاالله» هم از سوی طالبان و القاعده بودجه دریافت می‌کند.

مطالب مرتبط