سیگار: سازمان ملل از زمان ورود طالبان حدود ۳ میلیارد دالر به افغانستان انتقال داده است

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) اعلام کرد که سازمان ملل از زمان بازگشت طالبان ٢.٩ میلیارد دالر را برای اجرای پروژه‌هایش به کشور انتقال داده است.

blank

دفتر سیگار در گزارشی که روز چهارشنبه (١١ دلو) نشر کرد، نوشت که سازمان ملل و دیگر سازمان‌ها این مقدار پول را برای کمک‌های بشردوستانه هزینه کرده‌اند.

سیگار در گزارش تازه خود نوشت امریکا در این مدت ٢.٦ میلیارد دالر در اختیار سازمان ملل قرار داده است.

برپایه این گزارش، ١.٧ میلیارد دالر از این کمک‌ها از بودجه وزارت خارجه امریکا و اداره توسعه بین‌المللی این کشور برای حمایت از فعالیت‌های بشردوستانه در افغانستان تامین شده است.

در این گزارش آمده است که به دلیل کاهش کمک‌های اهدا کنندگان، احتمال کاهش کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان وجود دارد.

در گزارش سیگار آمده است که طالبان از انتقال پول از طریق سازمان ملل به افغانستان به بانک مرکزی تحت کنترل این گروه سود برده، زیرا سازمان ملل به واحد پولی افغانی نیاز دارد و آن را در بدل دالر از بانک مرکزی افغانستان تحت کنترل طالبان به دست آورده است.

در گزارش سیگار همچنین آمده است کمک‌های خارجی برای حمایت از افغانستان در ٢٠ سال گذشته بیش از ٨ میلیارد دالر در سال بوده است که ٤٠ درصد تولید ناخالص داخلی کشور را تشکیل می‌دهد و سه چهارم آن را تامین مالی می‌کند.

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارش ماه عقرب خود اعلام کرد که امریکا در دو سال گذشته بیش از ٧ میلیارد دالر برای امور بشردوستانه و پناهجویان افغان مصرف کرده است.

این درحالی است که هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته است که پول نقدی که به افغانستان منتقل می‌شود برای فعالیت‌های این سازمان بوده و در اختیار بانک مرکزی افغانستان که زیر ادارۀ طالبان است یا مقام‌های حکومت طالبان قرار نمی‌گیرد.

هیات معاونت سازمان ملل متحد تاکید کرده است کمک‌های نقدی جامعه جهانی به یکی از بانک‌های خصوصی انتقال می‌یابد. به گفتۀ یوناما، این پول در اختیار بانک مرکزی افغانستان و در دسترس مقام‌های طالبان قرار نگرفته است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *