کارشناسان سازمان ملل خواهان توقف بازداشت زنان از سوی طالبان شدند

کارشناسان سازمان ملل متحد بار دیگر خواهان توقف بازداشت زنان از سوی طالبان شده و می‌گویند که طالبان باید بازداشت زنان و دختران را متوقف و افراد بازداشت‌شده را رها کنند.

blank

گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد، روز جمعه، ۱۳ دلو، در مورد بازداشت زنان و دختران، به‌ویژه زنان و دختران هزاره‌ و تاجیک‌ توسط طالبان، ابراز نگرانی کرده و خواستار توقف این روند و رهایی فوری افراد بازداشت‌شده شدند.

این کارشناسان در بیانیه‌ای از طالبان خواسته‌اند که محروم‌کردن خودسرانه زنان و دختران از آزادی براساس قوانین پوشش وضع‌شده از سوی این گروه را متوقف کنند.

این کارشناسان سازمان ملل، از جمله ریچارد بنت؛ گزارشگر ویژه‌ این سازمان در امور حقوق‌ بشر افغانستان، از مقام‌های طالبان خواسته‌اند که از تعهدات بین‌المللی افغانستان در مورد حقوق‌ بشر، به‌شمول کنوانسیون رفع همه اشکال تبعیض علیه زنان، پیروی کنند.

این در حالی است که طالبان اخیرا بازداشت‌های گسترده‌ زنان و دختران را در شهرهای مختلف، به‌ویژه کابل، دایکندی، بامیان، بلخ و قندوز شروع کرده و زنان و دختران را در پیوند به چگونگی نوع پوشش آنان بازداشت کرده‌اند.

در بیانیه‌ کارشناسان سازمان ملل آمده است که زنان و دختران بازداشت‌شده در بازداشتگاه‌های طالبان «تنها یک وعده غذایی در روز دریافت می‌کردند و برخی از آنان مورد خشونت فزیکی، تهدید و ارعاب قرار می‌گرفتند».

طالبان زنان و دختران بازداشت‌شده را پس از گرفتن تضمین از اعضای مرد خانواده یا به‌گفته‌ خود این گروه، «محرم» آنان رها کرده‌اند.

این گروه از مردان تعهد گرفته‌اند که دیگر اعضای زن خانواده‌‌شان بدون محرم از خانه بیرون نروند و لباس مورد نظر طالبان را بپوشند.

کارشناسان سازمان ملل در بیانیه‌ خود گفته‌اند: «سپردن مسئولیت لباس زنان به مردان عاملیت زنان را نقض می‌کند و باعث نهادینه‌شدن تبعیض و تداوم کنترل زنان و دختران از سوی مردان شده و جایگاه آنان را در جامعه کاهش می‌دهد.»

شماری از فعالان سیاسی و کاربران شبکه‌های اجتماعی این اقدام طالبان را «اختطاف» خوانده‌اند.

در برخی موارد گزارش شده که دختران بازداشت شده پس از آزادی اقدام به خودکشی کرده یا پیوند نامزدی شماری از آن‌ها از سوی شوهران‌شان فسخ شده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *