حمله امریکا بر مواضع «مقاومت اسلامی» در سوریه و عراق

فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) از هدف‌ قرار دادن مواضع شاخه قدس سپاه پاسداران و شبه‌ نظامیان مورد حمایت ایران در عراق و سوریه موسوم به «محور مقاومت» خبر داده است.

فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) اعلام کرده است که نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران و گروه‌های شبه نظامی وابسته به ایران را بامداد امروز شنبه، ۱۴ دلو، در عراق و سوریه هدف حملات هوایی قرار داده‌ است.

سنتکام در اعلامیه‌ای گفته است که این حملات بامداد امروز انجام شده و نیروهای ارتش ایالات متحده با هواپیماهای متعدد بر ۸۵ هدف حمله کرده‌اند.

در این اعلامیه آمده است که در جریان این حملات از بمب‌افکن‌های دوربرد با مبدأ پرواز ایالات متحده و بیش از ۱۲۵ نوع مهمات دقیق استفاده شده است.

سنتکام افزوده است که در این حملات هوایی مراکز عملیات فرماندهی و کنترل، مراکز اطلاعاتی، راکت‌ها و موشک‌ها، انبارهای هواپیماهای بدون سرنشین و تأسیسات زنجیره‌ تأمین تدارکات و مهمات گروه‌های شبه نظامی و حامیان سپاه پاسداران که حملاتی را علیه نیروهای امریکایی و ائتلاف تسهیل می‌کردند، هدف قرار گرفته‌اند.

این در حالی است که در ۲۸ جنوری در حمله‌ پهپادی به نیروهای امریکایی در شمال‌شرقی اردن در نزدیکی مرز سوریه، ۳ نظامی امریکایی کشته و حداقل ۳۴ سرباز زخمی شدند.

مقام‌های امریکایی گفتند که شبه نظامیان مورد حمایت ایران این حمله را انجام داده‌اند، اما ایران نقش داشتن در این حمله را رد کرده است.

به دنبال این حمله، جمهوری‌خواهان، جو بایدن؛ رییس‌ جمهور امریکا را برای واکنش قاطع تحت فشار قرار دادند.

بایدن در پاسخ گفت که راهی را سنجیده تا عاملان این حمله را بدون آغاز جنگی گسترده‌تر مجازات کند.

در همین حال، اخیرا مقام‌های امریکایی از تأیید طرح‌هایی برای حمله علیه اهدافی در داخل عراق و سوریه، از جمله پرسنل و تأسیسات شبه نظامیان مورد حمایت ایران خبر داده بودند.

ایران پیش‌تر تهدید کرده بود که به هر حمله‌ای در خاک خود یا علیه اهداف و منافع ایرانی در منطقه پاسخ قاطع خواهد داد.

مطالب مرتبط