واعظ‌زاده بهسودی: کشتن مزاری، حذف فقه جعفری و بازداشت زنان سه اشتباه بزرگ طالبان است

«آیت‌الله» واعظ‌زاده بهسودی؛ روحانی مشهور شیعه در افغانستان در سخنان تازه‌ خود در حضور مقام‌های طالبان گفته است که این گروه با کشتن عبدالعلی مزاری؛ رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی، حذف فقه جعفری از قوانین و نصاب آموزشی و بازداشت گسترده زنان و دختران هزاره و شیعه مرتکب اشتباه شده و اعتماد خود را بین مردم از برده است.

blank

«آیت‌الله» واعظ‌زاده بهسودی، روز جمعه ۱۳ دلو با انتقاد از رفتار طالبان نسبت به مردم و زنان گفته: «طالبان از موسی و هارون برتر نیستند و مردم هم فرعون نیستند.»

این روحانی شیعه همچنین گفته که به درخواست مقام‌های استخبارات طالبان در این نشست مردمی شرکت کرده است.

او در این سخنرانی خود از رفتار خشونت‌آمیز طالبان با زنان و برخورد این گروه با جوانان و زنان در مورد حجاب انتقاد کرد.

آقای بهسودی بدون اشاره به بازداشت گسترده زنان در غرب کابل توسط طالبان، گفته که مقام‌های امر به معروف طالبان اخیرا نزد او رفته و گفته‌اند: «ما می‌خواهم اقدام جدی کنیم. اردو، رنجر و تانک می‌آوریم.»

او تاکید کرده که طالبان کارهای زیاد و مهمی برای انجام دادن دارند، اما «موضوع یک پتلون، مو یا چادر کوتاه‌تر» یک موضوع اخلاقی و فردی است و افغانستان مشکلات بزرگتری دارد که باید به آن رسیدگی شود.

آقای واعظ‌زاده بهسودی گفته که پیش از این به طالبان توصیه کرده که در «روش امر به معروف دقت کنید، نرم و آهسته عمل کنید. دست به خشونت نزنید. اقدام نظامی نکنید.»

این روحانی شیعه در بخشی از سخنان خود گفته: «طالبان از موسی و هارون برتر نیستند و مردم هم فرعون نیستند.»

او گفت که موارد بازداشت زنان «مشکل خلق کرد و مردم ناراحت و گلایه‌مند شدند.»

این روحانی افزوده که در صورتی که مردم در کنار نظام باشند، عمر نظام طولانی و در غیر آن عمر نظام کوتاه‌تر می‌شود.

او در مورد برخورد طالبان با شیعیان «سه اشتباه» این گروه را یادآوری کرده که به نظر او اشتباه نخست طالبان کشتن عبدالعلی مزاری؛ رهبر پیشین حزب وحدت اسلامی بود.

طالبان او را در ۲۳ حوت ۱۳۷۳ کشتند.

واعظ‌زاده بهسودی گفته: «اشتباه اول طالبان این بود که عبدالعلی مزاری به طالبان اعتماد کرد و خود را به دامن شما انداخت و گفت افغان دامن دارد، اما ندیدیم این دامن را.»

به گفته این روحانی، طالبان با کشتن عبدالعلی مزاری «سنگ تهداب بی‌اعتمادی» را گذاشتند. او افزود اینکه طالبان گلایه می‌کنند که مردم هزاره با این گروه در ۲۰ سال گذشته همکاری نکرده‌اند، به این خاطر است که طالبان این بی‌اعتمادی را ایجاد کردند.

آقای بهسودی اشتباه دوم طالبان را حذف فقه جعفری از نصاب آموزشی دانست و گفت: «مذهب موضوع حساسی است و طالبان فقه جعفری را از نصاب آموزشی حذف کرده است.»

او خطاب به طالبان گفته که هیچ شیعه، سنی و هیچ سنی، شیعه نمی‌شود و طالبان به مذهب مردم دخالت نکنند.

این روحانی شیعه اشتباه سوم طالبان را موضوع زنان و «ناموس» دانست و گفت مردم در کنار موضوعات اسلامی به مساله ناموسی هم حساسیت نشان می‌دهند.

او تاکید کرده که به دلیل این سه اشتباه طالبان مردم از این گروه فاصله گرفته‌اند.

واعظ‌زاده خطاب به ملاهبت‌الله آخوندزاده؛ رهبر طالبان گفته که او به نمایندگان شورای علمای شیعه وقت دیدار نمی‌دهد، اما یک ملای پاکستانی در دو روز با همه مقام‌های طالبان از جمله رهبر این گروه دیدار می‌کند.

او تاکید کرده که مقام‌های ارشد طالبان در دو سال و هفت ماه گذشته به علمای شیعه جوابی نداده و ملا هبت‌الله آخوندزاده به نمایندگان شورای علمای شیعه وقت ملاقات نداده است.

او افزود که نمایندگان شورای علمای شیعه به قندهار رفتند و یک هفته منتظر ماندند و کسی آن‌ها را مقالات نکرد. آقای بهسودی با گلایه از رهبر طالبان گفت: «یک ملای پاکستانی در ظرف دو روز با کل مقام‌های طالبان دیدار می‌کند. این جای گلایه است.»

آقای بهسودی همچنین با انتقاد از رفتار طالبان خطاب به ملا هبت‌الله گفت: «ما افغانستان، اسلام، شریعت و دیانت، امر به معروف و حجاب را می‌خواهیم، اما با روش تند و خشن مخالفیم.»

او با اشاره به سخنان وزیر تحصیلات عالی طالبان مبنی بر اینکه مردم افغانستان پیرو یک مذهب‌اند، گفت که چنین اظهاراتی فاصله میان مردم و نظام را بیشتر می‌کند. او تاکید کرد که والی طالبان در هرات کتابی نوشته و شیعیان را «تکفیر» کرده است و افزود: «تکفیر کار را حل نمی‌کند. اهل قبله را کسی نمی‌تواند تکفیر بکند.»

این سخنان بازتاب گسترده در میان مردم داشته؛ اما طالبان تاکنون به آن پاسخ نداده‌اند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *