عراق آمار تلفات حملات امریکا در این کشور را 16 کشته و 25 زخمی اعلام کرد

دولت عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد در نتیجه حمله جنگنده‌های امریکایی به حریم این کشور16 تن به شمول چندین غیر نظامی شهید و 25 تن دیگر زخمی شدند.

blank
در بیانیه ای که دولت عراق ظهر امروز (شنبه)منتشر کرده این اقدام را «تجاوز جدید» امریکا به حاکمیت این کشور خواند و اعلام کرد طی این حمله منطقه‌های «عکاشات» و «القائم» در غرب عراق و چند نقطه غیرنظامی در مجاورت این مناطق توسط جنگنده‌های امریکایی هدف قرار گرفته است.

براساس این بیانیه، در پی این حمله، 16 نفر از جمله چند غیرنظامی شهید و همچنین 25 نفر دیگر مجروح شده‌اند و به برخی ساختمان‌های مسکونی و اموال شخصی مردم خسارت وارد شده است.

دولت عراق در عین حال تاکید کرد که امریکا به دنبال این حمله سعی داشته افکار عامه را گمراه کند و مدعی شده که دولت این کشور پیش از تجاوز به خاک عراق، هماهنگی‌های قبلی با  بغداد انجام داده است که دولت عراق این اقدام را «گمراه‌سازی اذهان عامه بین‌المللی و شانه خالی کردن از بار مسئولیت حقوقی این جنایت» قلمداد کرد.

بغداد در ادامه گفت که این حمله هوایی متجاوزانه امنیت عراق و منطقه در لبه پرتگاه قرار خواهد داد. در حالی که این اقدامات با تلاش‌ها به منظور باثبات‌سازی منطقه در تعارض است.

دولت عراق تاکید کرد که تسویه حساب‌ها در خاک خود را بر نمی‌تابد و حضور ائتلاف بین‌المللی که از چارچوب مأموریت‌ها و وظایف محوله خارج شده، به علتی برای تهدید امنیت و ثبات عراق و توجیهی برای وارد کردن این کشور به جنگ‌های منطقه‌ای و بین‌المللی تبدیل شده است.

بغداد در پایان گفت که تمام تلاش خود را برای پاسداری از خاک، شهرها و جان نیروهای مسلح این کشور انجام خواهد داد.

همچنین وزارت خارجه عراق در اعتراض به حمله شب گذشته امریکا، کاردار این کشور را در بغداد احضار کرد.

این در حالی است که صبح امروز (14 دلو) نیز فرماندهی مرکزی ارتش امریکا (سنتکام) اعلام کرده است که نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران و گروه‌های شبه نظامی وابسته به ایران را در عراق و سوریه هدف حملات هوایی قرار داده‌ است.

سنتکام در اعلامیه‌ای گفته است که این حملات بامداد امروز انجام شده و نیروهای ارتش ایالات متحده با هواپیماهای متعدد بر ۸۵ هدف حمله کرده‌اند.

همچنین مقاومت اسلامی عراق» امروز ساعاتی بعد از حمله امریکا،  پایگاه هوایی «الحریر» را که نیروهای امریکایی در آن مستقر اند، هدف قرار داده است.

رویترز گزارش داده که این حمله، ساعاتی پس از انجام حملات تلافی‌جویانه امریکا در عراق و سوریه علیه اهداف مرتبط با ایران صورت گرفته است.

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *