نزدیک به نیم پناهجویان اخراج شده از پاکستان زنان هستند

سازمان جهانی صحت با نشر گزارش تازه‌ای از بازگشت بیش از نیم میلیون شهروند افغان به کشور خبر داده و اعلام کرده است که بیش از نصف مهاجران و پناهجویانی که از پاکستان به افغانستان بازگشته‌اند، زن هستند.

blank

سازمان جهانی صحت، امروز یک‌شنبه، ۱۵ دلو، با نشر گزارش تازه‌ای اعلام کرده است که از زمان صدور دستور اخراج مهاجران و پناهجویان بدون اسناد از پاکستان در ماه سپتامبر سال ۲۰۲۳ تا ۱۳ جنوری سال جاری میلادی، ۵۰۰ هزار و ۲۰۰ نفر از آن کشور به افغانستان بازگشته‌اند‌.

این نهاد همچنین گفته است که حدود ۴۸ درصد از مهاجران و پناهجویانی که از پاکستان وارد افغانستان شده‌اند، زنان هستند.

سازمان جهانی صحت افزوده است که شمار قابل توجهی از این مهاجران و پناهجویان اخراج شده‌اند.

این نهاد گفته که بازگشت مهاجران و پناهجویان از پاکستان به افغانستان در اوایل نوامبر سال ۲۰۲۳ به نقطه‌ اوج خود رسیده بود، اما پس آن به‌صورت مداوم کاهش یافته است.

سازمان جهانی صحت گفته است که با وجود این، آمار بازگشت مهاجران و پناه‌جویان افغانستان از پاکستان همچنان بلندتر از ۱۵ سپتامبر سال ۲۰۲۳ است.

سازمان جهانی صحت در گزارش خود گفته است که از اول نوامبر سال ۲۰۲۳ تا ۲۷ جنوری سال ۲۰۲۴ به ۲۷۲ هزار و ۱۳۳ نفر از مهاجران و پناهجویان بازگشت‌کننده از پاکستان خدمات صحی ارائه کرده است.

بر اساس گزارش این نهاد، ۹۸ هزار و ۱۷ نفر از افرادی که خدمات صحی دریافت کرده‌اند زنان و ۵۲ هزار و ۴۰۹ نفر آنان کودکان دختر بوده‌اند‌.

این نهاد گفته است که خدمات صحی ارائه‌شده به این افراد شامل مراقبت‌های صحی اولیه و ثانویه، سلامت روان، حمایت روانی-اجتماعی، ایمن‌سازی و مراقبت در برابر تروما است.

سازمان جهانی صحت همچنین گفته است که به‌دلیل نگرانی از شیوع بیماری فلج کودکان (پولیو) در میان کودکانی که از پاکستان وارد افغانستان شده‌اند، بین ۱۷ دسامبر سال ۲۰۲۳ و ۲۷ جنوری سال ۲۰۲۴ میلادی به ۴۳ هزار و ۳۷۹ کودک واکسین خوراکی پولیو داده است.

این سازمان در بخش دیگری از گزارش خود گفته که بر اساس یک نیازسنجی شش‌ماهه، برای رسیدگی به مهاجران و پناه‌جویان بازگشت‌کننده از پاکستان ۱۰ میلیون دالر کمک درخواست کرده بود.
این نهاد افزوده است که تا اکنون تنها ۵۰۰ هزار دالر از این کمک را دریافت کرده است.

سازمان جهانی صحت گفته که اکنون برای رسیدگی به مهاجران و پناهجویان افغانستان با شکاف بودجه‌ ۹.۵ میلیون دالری مواجه است.

این در حالی است که روز گذشته رسانه‌های پاکستانی، گزارش داده‌اند که دولت موقت این کشور با انقضای کارت اقامت نزدیک به یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر از پناهندگان افغانستان تصمیم گرفته تا حضور این پناهندگان را آخر ماه مارچ تمدید کند.

در همین حال، منابع خبری نیز گزارش دادند که حکومت موقت پاکستان تصمیم گرفته مهلت اقامت ۱.۴ میلیون مهاجر ثبت‌نام شده افغان را تا دو ماه دیگر تمدید کند.

به گفته منابع، تصمیم تمدید کارت اقامت این مهاجران در تازه‌ترین نشست کابینه دولت فدرال گرفته شده است.

به گفته منابع، پاکستان به درخواست حکومت طالبان در افغانستان مدت اقامت مهاجران افغان را تمدید کرده است.

پاکستان در ۱۵ سپتامبر سال گذشته‌ میلادی اعلام کرد که مهاجران و پناهجویان بدون اسناد را اخراج می‌کند.

این کشور به مهاجران و پناهجویان بدون اسناد تا اول نوامبر مهلت داد که پاکستان را ترک کنند و پس از آن روند بازداشت و اخراج اجباری آنان را آغاز کرد و تا هنوز ادامه دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *