تاجیکستان ادعای طالبان در مورد کاهش قاچاق مواد مخدر را رد کرد

آژانس کنترل مواد مخدر تاجیکستان اعلام کرده بر اساس گزارش های اخیر این نهاد به‌رغم ادعای طالبان مبنی بر کاهش قاچاق مواد مخدر از افغانستان، هیچ نشانه‌ای از ادعای  آنان را نمی‌بیند.

خبرگزاری تاس روز دوشنبه (۱۶ دلو) به نقل از آژانس کنترل مواد مخدر تاجیکستان (DCA) گزارش داده است که تولید مواد مخدر در آزمایشگاه‌های مخفی در افغانستان شروع شده است که این مواد در نخست به تاجیکستان قاچاق شده و پس از آن به کشورهای دیگر منتقل می‌شود.

طبق گزارش، بیش از ۲.۵ تن مواد مواد مخدر در مناطقی از تاجیکستان در مرز افغانستان در سال ۲۰۲۳ کشف و ضبط شد که بیش از نیمی از کل مواد مخدر کشف شده در این کشور در سال گذشته را تشکیل می‌دهد.

همچنین این اداره تاجیکستانی خاطرنشان کرده که دوشنبه هیچ‌گونه اطلاعاتی در مورد اقدامات مبارزه با مواد مخدر که توسط طالبان انجام شده، دریافت نکرده است.

گفتنی است که با تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، ملاهبت‌الله آخوندزاده، رهبر این گروه در فرمانی کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در کشور را منع کرد.

پیش از این، انیوبا سود، نماینده دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم ملل متحد (UNODC) گفت که منع کشت کوکنار و خشک‌سالی در افغانستان، شهروندان کشور به‌ویژه دهقانان را با بحران جدی بشری روبه‌رو کرده است.

براساس گزارش سازمان ملل، در سال گذشته میلادی تنها ۱۰ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین در افغانستان کوکنار کشت شده بود.

بربنیاد این گزارش، درآمد دهقانان از بابت فروش مواد مخدر در سال ۲۰۲۳ حدود ۹۶ درصد کاهش یافته است.

همچنین گفتنی است بنابر آمار در شش ماه اول امسال در تاجیکستان بیش از 2.4 تن مواد مخدر کشف و ضبط شده است.

پیش از این، رئیس جمهور تاجیکستان در جریان سخنرانی خود در نشست سران کشورهای سازمان همکاری شانگهای گفته بود که حجم قاچاق مواد مخدر از افغانستان به سطح تهدید آمیزی رسیده است.

مطالب مرتبط